Türkiye'de de sandıklar kuruldu! İran dokuzuncu cumhurbaşkanını seçiyor: Anket sonuçları bu adayı gösteriyor.

İran'da 14. dönem cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi yerel saatle 08.00'de başladı. Seçimlere reformcu aday Mesut Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar, Meclis Başkanı Muhammed Bakir Kalibaf, Yüksek Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri Said Jalili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi katılıyor. Süre uzatılmadığı sürece oylama saat 18.00'de sona erecek.

Hamaney oyunu kullandı

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran'da kabul edildiği İmam Humeyni Hüseyniye Salonu'nda kurulan sandıkta oyunu kullandı.

AA-20240628-34992930-34992922-OYUNU_KULLANAN_IRAN_LIDERI_HAMANEY_HALKI_SANDIGA_CAGIRDI

Türkiye'de de sandıklar kuruldu

Türkiye'de yaşayan İranlılar da Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Erzurum, Trabzon ve Van'da kurulacak 8 ayrı sandıkta oy kullanacak. Oylama sabah 08.00'de başlayacak ve 18.00'de sona erecek. Katılımın yoğun olması halinde seçim süresinin uzayabileceği belirtildi.

5f2ec707-bb1e-46a6-9b3c-c7d39c3fd715

Van Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda kurulan sandıkta oy kullanan İranlılar, bu seçimlerden umutlarının büyük olduğunu söyledi.

269579_VANDA-IRANLILAR-14.-CUMHURBASKANINI-SE

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, bugün İran İslam Cumhuriyeti'nde çok önemli seçimlerin yapıldığını ve bu seçimler için Türkiye'nin 7 ilinde bulunan 8 sandıkta oylama yapıldığını ve bu seçimlerin oda gibi yapıldığını söyledi. , onu ağırladı.

269582_VANDA-IRANLILAR-14.-CUMHURBASKANINI-SE

62 MİLYON SEÇMEN VAR

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi verilerine göre, 88 milyon nüfuslu ülkede 59 binin üzerinde merkezde yer alan sandıklarda yaklaşık 62 milyon seçmen oy kullanabilecek. Ayrıca ülke dışındaki İran vatandaşları da 95 ülkede kurulan oy verme merkezlerinde sandık başına gidebilecek.

Yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemleri 18.00'de sona erecek ancak bu süre, ihtiyaç duyulması halinde İçişleri Bakanlığına bağlı Seçim Merkezi kararıyla uzatılabilecek.

269585_VANDA-IRANLILAR-14.-CUMHURBASKANINI-SE

Seçimlere reformcu aday Mesut Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar, Meclis Başkanı Muhammed Bakir Kalibaf, Yüksek Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri Said Jalili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi katılıyor.

Muhafazakar adaylar Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ve Emir Hossein Qadizadehashimi, “muhafazakar kanadın birliğini sağlamak için” seçimlere birkaç saat kala adaylıklarını geri çekti.

YÜZDE 50 + 1 DURUM

Adayların ilk turda seçilebilmesi için oyların yüzde 50+1'ini alması gerekiyor. İlk turda hiçbir aday %50+1'den fazla oy alamazsa en çok oyu alan 2 aday ikinci tura yükselecek ve 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turun galibi 9. Cumhurbaşkanı olacak. . Ülkenin.

Seçim sonuçlarına ilişkin ilk verilerin gece yarısı, kesin sonuçların ise yarın açıklanması bekleniyor.

İran'da cumhurbaşkanı 4 yıl görevde kalıyor ve üst üste en fazla 2 kez seçilebiliyor.

REFORMİSTLERİN ADAYI PEZEŞKIAN ANKETTE ÖNDE

Son olarak İran Öğrenci Araştırma Ajansı'nın (ISPA) 26 Haziran'da bizzat gerçekleştirdiği kamuoyu yoklamasında ülke genelinde 3.589 kişi arasında Pezeshkian yüzde 33,1 ile birinci, Jalili yüzde 28,8 ile ikinci, diğer muhafazakar aday Muhammed Bakır Kalibaf ise üçüncü sırada yer aldı. %19,1 ile üçüncü sırada yer alıyor.

AA-20240623-34952253-34952252-IRAN_CUMHURBASKANI_ADAYI_PEZESKIYAN_TEHRANDA_MITING_DUZENLEDI
Mesud Pezeşkiyan

Anketlere göre Pezeşkiyan'ın Türk, Kürt ve Beluci vatandaşların yoğunlaştığı bölgelerde diğer adaylara göre daha yüksek oy aldığı görülüyor. (AA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
HSK atamaları Resmi Gazete'de!HSK atamaları Resmi Gazete'de!
Aydın'da korkunç ölüm!  Doğalgaz borusuna asılı halde bulunduAydın'da korkunç ölüm! Doğalgaz borusuna asılı halde bulundu
Biden: Diktatörlere karşı duracağızBiden: Diktatörlere karşı duracağız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir