“Pezeşkiyan İran'a değişim getirebilir” – Dünyadan Son Dakika Haberleri

28 Haziran'daki ilk tur seçimlerinde hiçbir aday yüzde 50+1 oy alamadığı için en çok oyu alan iki isim ikinci turda yarışacak. Seçmen katılımı %40'ta kalarak tarihinin en düşük seviyelerinden birine ulaştı. Oylamada reformcu isimlerden Mesut Pezeşkiyan 42,5 puanla birinci olurken, muhafazakar cephenin sert kanadından Said Celili yüzde 38,6 oy aldı. Türk asıllı olduğu bilinen Pezeşkiyan, 2001-2005 yılları arasında sağlık bakanı olarak görev yaptı. 2021 cumhurbaşkanlığı seçimi için başvurdu ancak Anayasayı Koruma Konseyi tarafından veto edildi.

Cumhuriyet seçimlerini değerlendiren Dr. Ezgi Uzun, Pezeşkiyan'ın kazanabileceğini ancak oldukça çekişmeli bir seçim olacağını söyledi. Reformcu kimliği nedeniyle “rejim karşıtı” olarak algılanmaması gerektiğini belirten Uzun, şöyle konuştu: “Reform, İslam Cumhuriyeti'nin bazı yapısal değişikliklerle devamı anlamına geliyor. Reformcu siyasetçilerin istekleriyle halkın istekleri arasında çok büyük fark var. Çünkü halka sorarsanız bu sistemin İslam cumhuriyeti olarak devam etmemesi gerekiyor” dedi.

Uzun şunları söyledi: “Pezeşkian ciddi yapısal değişiklikler yapılması gerektiğini söylüyor. Örtünme zorunluluğunun kaldırılması gerektiğini, ahlak polisliği diye bir uygulamanın olmaması gerektiğini söylüyor. Bu çok zor bir sorudur. Sistem içerisinde farklı odaklar var” dedi. Örtünme zorunluluğunun rejim açısından büyük sembolik öneme sahip olduğunu vurgulayan Uzun, Pezeşkiyan'ın sistem içindeki bazı odakları ikna etmesi durumunda bu anlamda bir açılım olabileceğini söyledi.

EKONOMİDE REFORM BEKLENTİLERİ

Uzun, şöyle konuştu: “Değişim, bazı güç merkezlerinin yavaş yavaş sisteme belirli hak ve özgürlükler tanınarak güç kaybetmesiyle gerçekleşebilir. “Pezeşkian aynı zamanda değişimin katalizörü de olabilir” dedi. Uzun, “Pezeşkiyan gerçekten ekonomiyi reforme edebilir. Belki ekonomiyi yavaş yavaş dışa açabilir. Bazı yaptırımlar kaldırılabilir. ABD ile müzakerelere büyük önem veriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir