Özel ve Erdoğan'ın erken seçim çağrıları siyasi gündemi hareketlendirdi – Son Dakika Siyasi Haberler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel geçtiğimiz günlerde şunları söyledi: “Millet sokakta seçim istiyor. “Karar verelim, iki ay sonra seçim yapalım” açıklamasının ardından siyasette “erken seçim” tartışması başladı. CHP kanadı “erken seçim yapılması gerektiğini” iddia etse de hükümet “erken seçimle ilgili olası kararın 2027 sonuna doğru alınabileceğini” söylüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarında sürekli olarak “seçimlere dört yıl kaldığını” hatırlattığı vurgulanırken, AKP, “cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde 'erken seçim'in olmadığını, ancak 'yenileme'nin söz konusu olduğunu” vurguladı. seçimlerin”. AKP'nin önümüzdeki 4 yıl içinde de “iktidara geldiği yıllarda olduğu gibi eylem sürecini ileriye taşıyacağı” ve “seçimlerin yenilenmesi kararının alınmayacağı” vurgulandı. Yükselen enflasyonla mücadele başta olmak üzere eğitim, sağlık, teknoloji ve adalet sistemi gibi alanlarda yeni düzenlemeler yapılmadan “alındı. Hükümetin bu süreçte en önemli hedeflerinden birinin” yeni bir anayasa ” olduğu vurgulandı. .

“ONLAR SİZE DESTEK OLSUN”

AKP kanadı, “3. Türkiye'nin güvenliğinin ön planda tutulması gereken ve “dünya savaşı”nın tartışıldığı bir dönemde CHP'nin erken seçim yapmasının haksızlık olduğunu söyledi. Ayrıca partililer şu değerlendirmeyi yaptı: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik eleştiriler var. Cumhurbaşkanımız konuşmalarında sürekli olarak sistemin aksaklıklarından ve bunların düzeltilmesi gerektiğinden bahsediyor. CHP, yeni anayasadaki sistemdeki aksaklıkların düzeltilmesine yardımcı olabilir, yeni anayasa çalışmalarına katkıda bulunabilir, toplumsal uzlaşmayla anayasa değişikliği sağlanabilir. Ancak CHP'nin yeni anayasa çalışmalarına katkı sağlamak istemediği söyleniyor. “Türkiye 'erken seçim' tartışmalarına sürüklenmek yerine yeni anayasadaki sistemin elden geçirilmesini, eksiklerinin düzeltilmesini savunabilir.”

YORGUN KAMU SEÇİMLERİ

Öte yandan iktidar partisi, Türkiye'de 14 ve 28 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin hemen ardından yerel seçimlerin de yapıldığını ve vatandaşların “seçimlerden bıktığını” ifade etti. Parti üyeleri ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin seçimler nedeniyle şu ana kadar sağlıklı çalışamadığını da söyledi. 31 Mart yerel seçimlerinde Türk seçmenin bir kısmının “sandık başına gitmediği” hatırlatıldı. Ayrıca, “Bir yıl sonra yeni seçim yapılacağı açıklansaydı bu hem ülke hem de vatandaş için büyük bir yük olurdu. Ayrıca şu yorumlar da atılıyor: “Halk sandıkta değil, sorunlara çözüm istiyor.”

İKİ SEÇENEK VAR

Mevcut Anayasa, seçimlerin yenilenmesi kararı için iki seçenek sunmaktadır. Anayasanın 116. maddesi cumhurbaşkanına seçimleri yenileme yetkisi veriyor. Cumhurbaşkanının “seçimleri iptal etme” kararı almasının ardından seçimler 60 gün sonra yapılabilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin seçimlerin yenilenmesine karar verebilmesi için milletvekillerinin beşte üç çoğunluğunun (360 milletvekili) “evet” oyu vermesi gerekiyor. Ancak siyasi partilerin milletvekillerinin meclisteki dağılımına bakıldığında, ne Cumhur İttifakı'nın ne de CHP'nin milletvekili sayısı, TBMM'nin “seçimlerin yenilenmesi” kararı alması için tek başına yeterli değil. Bu durumda siyasi partilerin 360 milletvekili bulmak için “uzlaşıya varmaları” gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir