İbrahim Reisi kimdir? İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin sağlık durumu nasıl? – Son dakika dünya haberleri

İran Devlet Televizyonu, İran Cumhurbaşkanı “İbrahim Reisi”Kendisinin de bulunduğu 3 kişilik konvoydaki helikopterlerden birinin kaza yaptığını duyurdu. Peki İbrahim Reisi kimdir? İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin sağlık durumu nasıl?

İBRAHİM RESİ KİMDİR?

4 Kasım 1960'da İran'ın kuzeydoğusundaki Meşhed şehrinde doğan Seyyid İbrahim Reisi, eğitimini Şii İslam'ın entelektüel merkezi sayılan Kum'da tamamladı.

1975 yılında Şah Rıza Pehlevi hükümetine karşı hoşnutsuzluğun arttığı dönemde, bu şehirde önde gelen İranlı din alimleriyle toplantılara katıldı. İran Devrimi'nin mimarı Humeyni'nin devrim fikrinden ve özellikle din alimlerinin siyasetin ve devlet yönetiminin denetlenmesi gerektiği yönündeki görüşlerinden etkilenmiştir.

İdari ve hukuk alanlarına yoğunlaşan Reisi, 1985 yılında Tahran'da savcı yardımcısı oldu. Kariyerini iç muhalefetle mücadeleye adayan Reisi, 1988 İran-Irak savaşı sonrasında Humeyni tarafından oluşturulan “Ölüm Komitesi”nde yer aldı ve görev yaptı. Siyasi infazlar. Bu görevi nedeniyle muhalifleri arasında “Katliamın Ayetullahı” olarak biliniyor.

Reisi, 1989-1994 yılları arasında Tahran savcısı, 1994-2004 yılları arasında Özel Ruhban Mahkemesi başsavcısı ve 2004-2014 yılları arasında Yüksek Temyiz Mahkemesi birinci yargıcı olarak görev yaptı.

2009 cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında yaşanan protestoların bastırılmasında önemli rol oynayan Reisi, 2016 yılında Ayetullah Hamaney tarafından ülkenin en büyük vakfı olan Astan-i Kudüs-i Rezerv'in başına getirildi. önemli nüfuz sahibi, milyarlarca dolarlık servetin yönetimini üstlendi.

Ülke yönetimindeki üst pozisyonuna rağmen yolsuzlukla mücadele konusunda sert açıklamalar yapan Reisi, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hasan Ruhani'nin karşısına çıkmış ancak seçimleri kaybetmişti. Reis'in o seçimde yüzde 38 oy alması, popülist söyleminin halk tarafından desteklendiğinin göstergesi olarak görüldü.

İbrahim Reisi, 2019 yılında yargının başına geçti. Göreve gelir gelmez hükümet yetkilileri ve önde gelen iş adamlarına karşı yolsuzluk davaları açan Reisi, eski Ruhani hükümetini eleştirmeye devam etti.

Dün yapılan seçimlerde eski cumhurbaşkanı, eski meclis başkanı gibi isimlerin adaylıkları üzerindeki vetodan önü temizlenen Reisi, ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

İBRAHİM REİSİ'NİN SAĞLIK DURUMU NASIL?

İran Devlet Televizyonu, İran Cumhurbaşkanı “İbrahim Reisi”Kendisinin de bulunduğu 3 kişilik konvoydaki helikopterlerden birinin kaza yaptığını duyurdu. Kurtarma ekiplerinin Reisi ve düşen helikopteri arama çalışmalarına başladığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir