AKP kadrosu yeni ekonomi politikasını belirlemeye çalışıyor

Dört kaynağa göre görüşmelere, şu anda hükümette yer almayan ancak Erdoğan'ın doğrudan katılmadığı geçmiş yönetimde aktif rol alan yetkililer de katıldı.

REKLAM

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu önemli bir farkla tamamlayarak favori olarak görülen AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın, bazılarının “sürdürülemez” olarak nitelendirdiği ekonomik programını sürdürüp sürdüremeyeceği, iş dünyasının merakla beklediği sorulardan biri. bir yanıta.

Aralarında hükümet yetkililerinin de bulunduğu 9 farklı kaynaktan teyit alan Reuters, AKP içinde bir grubun son haftalarda faiz ve kredi politikası başta olmak üzere izlenecek ekonomik programı gayrı resmi toplantılarda görüştüğünü yazıyor. güç.

Aynı kaynaklardan dördünün aktardığına göre görüşmelere, şu anda hükümette yer almayan ancak Erdoğan'ın doğrudan katılmadığı geçmiş yönetimde aktif rol alan yetkililer de katıldı.

Bu toplantılar devam ederken, yetkililerin ve hükümet üyelerinin ısrarla düşük faiz stratejisinin hafta boyunca ekonomik büyümeyi ve ihracatı artırmaya devam edeceğini beyan ettiği görüldü.

Döviz rezervlerinin eridiği, ödemeler dengesinin bozulduğu ve enflasyonun yükseldiği bir ortamda bazı yorumcular Türkiye'nin bu yıl ciddi bir ekonomik krize gireceğinin kesin olduğunu söylüyor.

Faiz artırımına izin verilecek mi?

Konuyla ilgili Reuters'e konuşan ve isminin gizli kalmasını isteyen üst düzey bir yetkili, mevcut sistemin sürdürülebilir olmaması nedeniyle yeni bir model üzerinde çalışıldığını söyledi.

Aynı yetkili, planın şu ana kadar Erdoğan'a teslim edilmediğini, esas itibarıyla faizlerde kademeli bir artışın gündemde olduğunu ifade etti.

Erdoğan, son konuşmalarından birinde iktidarda olduğu sürece faizlerin düşürüleceğini ve enflasyonun bu şekilde kontrol altında tutulacağının sözünü verdi.

Erdoğan ekonomi ekibini dinleyecek mi?

Reuters'a tüm kaynaklar, döviz rezervlerinin azaldığı yönündeki endişeleri duyan Erdoğan'ın henüz bu konuda nihai bir karar vermediğini söyledi.

Kaynaklardan üçü, Erdoğan'ın seçimi kazanması halinde en azından önümüzdeki birkaç ay boyunca mevcut politikalarını sürdürmeye devam edebileceğini vurguladı.

İktidar partisinden bir yetkili, parti içinde iki farklı görüşün bulunduğunu belirterek, alınacak kararın önümüzdeki Mart yerel seçimlerine kadar ekonomik istikrarın korunmasına yönelik olacağını vurguladı.

Bir başka kaynak, güçlü bir seçim sonucunun AKP liderini “hızlı değişime gerek yok” diye düşünmeye itebileceğini vurguladı.

Belirli sektörlere seçici kredi verilecek mi?

AKP çalışanları arasında ekonomik programa ilişkin oluşturulan gayri resmi grubun, agresif parasal sıkılaştırma yerine faiz oranlarında kademeli bir artışı düşündüğü, bir başka seçeneğin ise kamu kurumundan yararlanma ve seçici kredi sağlamak için devlet sübvansiyonları üzerinde çalışıldığı iddia edildi.

Reuters, Erdoğan'ın hazırlanan bu plana ilgisinin belirsizliğini koruduğunu yazdı.

Haberde, dış ekonomi uzmanlarının mevcut sistemin sürdürülemez olduğu yönündeki görüşleri de detaylandırılırken, yabancı derecelendirme kuruluşlarının seçim sonrası izlenecek politikaları sabırsızlıkla bekledikleri belirtildi.

Erdoğan'ın seçim kampanyası sırasında eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'in yeniden atanabileceği mesajını verdiğini söyleyen Reuters, görüştükleri yetkililerin seçimin kazanılması durumunda Şimşek'in nasıl bir rol oynayacağını netleştirmediğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir