Zerdeçal nedir ve nasıl tüketilir? Zerdeçalın faydaları nelerdir?

genişletmek

Zerdeçal nasıl tüketilir?

Zerdeçalın sağlığa olumlu etkileri kanıtlandığı için son yıllarda kullanımı ciddi oranda arttı. Zerdeçal artık toz baharat olarak satılıyor. Aynı zamanda zerdeçal, kapsül, çay gibi çeşitli formlarda da satışa sunuluyor.

Köride de bol miktarda zerdeçal var. Bu baharat özellikle soslarda tavuk yemeklerini tatlandırmak için kullanılır. Yemeklerinize lezzet veren bu baharat bu sayede vücut tarafından emilir.

Zerdeçalı bu şekilde tüketmekten hoşlanmayan kişiler zerdeçal kapsülleri tüketebilir. Ancak bu kapsüllerin güvenilirliğini kanıtlamış markalardan gelmesi ve kullanılmadan önce mutlaka bir tıp uzmanının tavsiyesine başvurulması gerekmektedir. Zerdeçalı tüketmenin bir diğer yöntemi ise çay içmektir. Çay, bir çay kaşığı zerdeçalın bir cezvede kaynatılmasıyla kolaylıkla hazırlanabilir. Çayın lezzetini arttırmak için limon ve elma gibi diğer baharatları ve aroma malzemelerini kullanabilirsiniz. Zerdeçal çayı hazırlarken 10 dakika kaynatılmasına dikkat edin.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçal, içerdiği güçlü biyoaktif bileşikler sayesinde kullanabileceğiniz en etkili besin takviyeleri arasındadır. Zerdeçalın vücuda birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Başlıcaları şunlardır:

l Zerdeçalın içerdiği kurkumin maddesi doğal bir inflamatuar bileşiktir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

l Zerdeçalda bulunan antioksidanlar vücudun antioksidan ihtiyacını önemli ölçüde artırır.

l Kurkumin kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltır.

l Zerdeçalın içerdiği kurkumin maddesi Alzheimer hastalığının önlenmesinde önemli rol oynayabilir.

l Depresyonla mücadelede önemli destek sağlar.

lArtrit sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

l Curcumin yaşlanmayı geciktirir ve yaşa bağlı kronik hastalıkların tedavisini destekler.

l Egzama, sivilce, sedef hastalığı gibi ciltle ilgili pek çok cilt sorununu tedavi etmek için zerdeçalla hazırlanan doğal karışımlardan yararlanabilirsiniz.

l Cildin hidrolipidik dengesinin korunmasını ve cilt renk düzensizliklerinin önlenmesini sağlar.

Zerdeçal hangi hastalıklardan korur?

Zerdeçalın içerdiği kurkumin maddesi birçok hastalığın tedavisinde etkilidir. Bu madde hastalıkların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Zerdeçalda bulunan antioksidan bileşenler, vücudun kardiyovasküler hastalıklardan, metabolik sendromdan ve kanserden korunmasına yardımcı olur. Mevcut hastalarda tedavi sürecinin desteklenmesine yardımcı olur.

Zerdeçalın yapısında bulunan bileşenler beyindeki nöronların onarımını ve çoğalmasını engeller. Zerdeçalın depresyon ve Alzheimer hastalığı gibi birçok psikiyatrik ve nörolojik hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Çocuklarda zerdeçal tüketimi zeka gelişimini teşvik eder ve bilişsel işlevleri ve hafızayı önemli ölçüde güçlendirir. Hücresel yapıların güçlenmesine katkıda bulunarak kanseri önler.

Zerdeçalın sindirim sistemine etkisi

Zerdeçal, pürüzsüz bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardımcı olur. Zerdeçalın lifli yapısı sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Zerdeçal aynı zamanda kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur. Ayrıca şişkinlik ve gaz sorunu yaşayan kişilerin bol miktarda zerdeçal tüketmesi tavsiye edilir. Yemeklerinize ekleyeceğiniz bir tutam zencefil hem yemeklerinize lezzet katacak hem de birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir