Ünlü ekonomistin “erken seçim”le ilgili “asgari ücret” açıklaması: “Tayyip Bey'in kurmayları bunun hesabını yapıyor…” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İktidardaki AKP ile son yerel seçimleri kazanan ana muhalefetteki CHP partisi arasında kısa da olsa “normalleşme” rüzgârları esmeye başladı.

Özel, Erdoğan'ı AKP genel merkezinde ziyaret ettikten sonra Erdoğan, önceki gün CHP genel merkezinde Özel'i ziyaret etti.

Ekonominin performansının da görüşüldüğü toplantıda Erdoğan'ın, Özel'in “asgari ücret ve emekli maaşlarına zam” talebine “kasada para yok” yanıtı verdiği iddia edildi.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, yoksulluğun azaldığı dönemi, ekonomik krizi ve erken seçim söylentilerini değerlendirdi.

“KÜÇÜK BİR ARTIŞ OLABİLİR”

Evren Devrim Zelyut'un zincirleme bir benzetmeyle yaptığı değerlendirme sonucunda asgari ücret “Küçük bir artış olabilir” dedi.

Ünlü ekonomist, fiyat artışı olmazsa Türkiye'nin erken seçime başvuracağını söyledi.

Halk TV'de Sorel Dağistanlı'ya konuşan Zelyut, şunları söyledi:

“Siyasi zincir kuralım. Bu artışlar gerçekleşmezse Sayın Özgür, “Sokağa çıkacağım” diyor. Bir şart söyledi. Eğer halk erken seçim isterse ve beni zorlarsa bu noktada devreye ben girerim dedi. Sokaklara çıktığında halkın çıkıp bu işi bitirmesi yönünde bir talep olmayacak mı? Geldiğinde iktidara karşı 'erken seçim yapalım' diyecek. Tayyip Bey de erken seçime yol açacak.

Hayır böyle bir şey olmaz. Tayyip, erken seçim çağrılarına mümkün olduğu kadar direniyor. Ama şöyle bir durum var. Sonbahar enflasyonunun yaz etkisi ve baz etkisi geçtikten sonra… Bakın tatilde can sıkıcı bir şey söyleyeceğim ama bu sonbahar ve kış önceki sonbahar ve kışlardan daha kötü olacak. Vergilerle satın alma gücünüz azalır ve artar. Fiyatlar da kolay kolay deflasyona girmeyecek ve tüm hızıyla yükselmeye devam edecek.”

“Tayyip Bey'in kurmayları bunun hesabını yapıyor”

“Hükümetin, tarım ve sanayi olmak üzere iki sektörde yapısal olarak mal miktarını artıracak, şirketleri üretken hale getirecek, enflasyonu ve fiyatları düşürecek şekilde genel fiyat seviyesini düşürecek tedbirleri almadığını görüyoruz. Faiz artırımıyla bu iş yürümez. Doğal olarak bu baskılarla er ya da geç erken seçime yönelebiliriz.

Tayyip Bey'in kadrosu bunu hesaplamıyor mu? Tabii bu bahsettiğimiz siyasi zinciri de hesaplıyor. Bu bağlamda belki küçük bir geçici artış gelebilir ve biz de “bakın siz istediniz, normalleşme var, biz de yaptık” diyebiliriz. “Gelmezse Türkiye'nin erken seçim sürecine gireceğini tahmin ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir