Tutuklandı! Aşkım Kapışmak'a yönelik suçlama ortaya çıktı

“Smart” adı verilen kripto para alım/satım platformu üzerinden “sıfır riskle yüksek kazanç” vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen kişilere yönelik Ankara merkezli 21 ilde “Cybereye-42” operasyonu gerçekleştirildi. . Ticari para birimi'. 152 şüpheliye yönelik düzenlenen operasyonda 127 şüpheli gözaltına alındı.

32 MİLYAR TL KÂR ELDE ETTİLER

Şüphelilerin 1 milyar dolar (32 milyar TL) kaçak kazanç elde ettiği belirlendi. Ayrıca 1 milyar lira değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır varlık, 1 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca ile çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

ŞİKAYETE İLİŞKİN ÜCRET AÇIKLANDI

Operasyon kapsamında yazar Aşkım Kapışmak da İstanbul'da tutuklandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara'ya getirilen Kapışmak'ın, örgüt liderleriyle “Eğitim ve Bilgilendirme Kampı” adı altında toplantılar düzenleyerek katılımcılara sertifika verdiği belirtildi. Bu kapsamda yazar Kapışmak hakkında “tesislere insan alma” faaliyeti nedeniyle soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

MAĞDURLAR AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan sözde kripto para alım/satım platformunun mağduru olan vatandaşlar, avukatları eşliğinde Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Mağdurlar adına açıklama yapan avukat Buğrahan Kutlu, şunları söyledi: “Bir süredir bu dosyayı takip ediyorduk. 40 bin civarında mağdur olduğunu düşünüyoruz. Maalesef bu nedenle hayatını kaybeden veya intihar eden vatandaşlarımız var. “. Akıllı Ticaret Coin Dolandırıcılığı. Bu bir piramit şemasının mantığıdır. Bir piramit şeması gibi bloke oluyor ve tek bir yere sıkışıp kalıyor. Tabii bir süreliğine de olsa kâr oluyor, insanları bu şekilde çekiyorlar. insanlar uyanır ve paralarını geri alamazlar. Yalnızca müşterilerimiz milyonlarca lira kaybetti. O zaman tabii ki yasal işlem başlatılacak. “Kayıp meblağların geri alınmasına yönelik bir plan var. Burada önemli miktarda mal varlığına el konuldu. Bu, kaybedilen paranın, dolandırıcılık yoluyla çalınan paranın, piramit şeması nedeniyle kaybedilen paranın geri kazanılması umudumuzdur. Bu konuda olumlu bir sonuç elde etmeyi umuyoruz.”

“450 bin dolar kaybettik”

Mağdurlardan Mustafa Suner, yıllardır verdiği hukuk mücadelesinin sona ermesini istediğini belirterek, şunları söyledi: “Ankara'da yaşıyorum, gaziyim. Terör tazminatım dahil tüm paramı kaybettik. Avukat olarak çalışan ama örgütün liderlerinden biri olan bir vatandaşa 2021'de 450 bin dolar. 3 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz.” “Avukatımızla birlikte başlattığımız operasyonu sürdürüyoruz. Türkiye'nin her yerinden mağdurların dosyaları toplanarak operasyon yapıldı. Polis arkadaşlarımıza ve savcıya teşekkür ediyoruz, burada 450 bin dolarlık bir yatırımım oldu. ama bütün paramı kaybettim.” konuştu.

Yakınının tavsiyesi ile sözde kripto para alım/satım platformunun mağduru olduğunu söyleyen Ömer Ok, şunları söyledi: “Ben Mardin Kızıltepeliyim. 485 bin dolarımı aldılar. Ben de bu insanlar gibi hallettim. 3 yıldır arkadaşım.”

Kaynak: DHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ekran penceresi
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kabin ekibine saldırdı!  Gözaltına alındıKabin ekibine saldırdı! Gözaltına alındı
Fiyata isyan etti: Bu fiyata isyan etti: “Birikimlerinizle bir ülke mi kuracaksınız?”
İnanılmaz anlar!  Canlı yayında havladıİnanılmaz anlar! Canlı yayında havladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir