Sezonun ilk yeşil çay hasadı rekor fiyata satıldı

Devlet televizyonu NHK'nin haberine göre sezonun ilk müzayedesi, Tokyo'nun güneyindeki Shizuoka şehrinde 1957 yılından bu yana kurulan geleneksel çay pazarında gerçekleştirildi.

Açık artırmada, ülke genelinde tüketilen popüler “yabukita” yeşil çay yaprakları kilogram başına 1,11 milyon yen ile şimdiye kadarki en yüksek fiyatla satıldı.

Piyasadaki aracılar tarafından yerel abaküs “soroban” ile fiyat hesaplandıktan sonra, satıcı ve müşterinin aynı anda üç kez ellerini çırptığı geleneksel “teuchi” yapılarak anlaşmaya varıldı.

Kilogram başına rekor fiyata ulaşıldı.

Yetiştiricilerin bağlı olduğu Ryogochi Çay Endüstrisi Birliği Başkanı Hideki Mochizuki, yaptığı açıklamada, “Hoş kokulu bir çay ürettik. Umuyoruz ki insanlar bunun tadını ve aromasını beğenir.” Dedi.

Yetkililer, mart ayı sonuna doğru devam eden soğuk hava etkisi nedeniyle bu yıl çay rekoltesinde yaşanan düşüşün satış fiyatlarını artırdığını söyledi.

Açık artırmada satılan çayın ortalama fiyatı kilogram başına 77.637 yen (501 $) oldu.

aaBu içerik Şahin Alp tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü bu iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü bu iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.
Sokak ortasında silahlı çatışma!  Savaş alanına dönüştüSokak ortasında silahlı çatışma! Savaş alanına dönüştü
Yeni bir dönem başlıyor: Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere dikkat! Yeni bir dönem başlıyor: Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere dikkat!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir