Şef Nisan Ak müziği erişilebilir kılmak için çalışıyor – Son Dakika Kültür Sanat Haberleri

Genç yönetmen Nisan Ak, sosyal medyada hazırladığı videolarla müziği herkes için “anlaşılır” ve “erişilebilir” kılmaya kararlı. Daha önce kendi sosyal medya ve YouTube hesaplarında yaptığı müziğiyle ilgili bilgilendirici videolar, artık Holy Motor'un YouTube kanalındaki “Talk Maestra” adlı programa eklendi.

Şeflik ve klasik müzikle ilgili soruların yanıtlanmasıyla başlayan seri, bugüne kadar 90'ların pop nostaljisinin analizlerinden, ünlü film ve dizi müzikleriyle çağrışımlara kadar bambaşka müzik formlarını yansıttı. İlk beş bölümü yayınlanan Talk Maestra, klasik müziğe dair önyargıları yıkarak eğlenceli ve multidisipliner bir anlatım sunuyor. (Erkek şefler için maestro kelimesi kullanılırken, kadın şeflere maestra denir.)

Nisan Ak, bunun yerine 9 Mayıs'ta Borusan Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) Zorlu PSM'de vereceği konserde piyanist Zee Zee'ye eşlik edecek. BİFO sezonunu kapatacak konserde, besteci Zeynep Gedizlioğlu'nun Borusan'ın emriyle bestelediği operanın dünya prömiyeri yapılacak. “Mezun olana kadar Türkiye'de okudum. Artık gitmiş olabilirim ama hâlâ kendimi borçlu hissediyorum. Müziği anlatıp herkese ulaştırmanın Türkiye'ye verebileceğim en güzel hediye olduğunu düşünüyorum. Nisan Ak ile konuştuk: “Belki bir gün bu duygu sakinleşir ama o zamana kadar işlemeye devam ediyor.”

“BENİ EN ÇOK İLGİLENDİREN SORU”

Bir müzisyen neden orkestra şefi olmayı seçer? Neden bu yola gidiyorsun?

Bu aslında beni çok ilgilendiren bir soru. Çevremdeki şeflere hep soruyorum. Nasıl karar verdiniz, nasıl başladınız, farklı yaklaşımlar var. Genelde başlangıçlar her zaman çaldıkları orkestranın bir şekilde yönetilmesiyle olur ama bu benim sorunum değil. Neden sevdiklerini sorduğumda seçim, sorumluluk duygusu veya hizmet gibi şeyleri seviyorlar. Bana göre ikinci sebep daha geçerli. Çocukluğumdan beri organizasyon, planlama ve müzik gibi şeyleri severim. Yönetmek böyle bir şey. Müzik ortaya çıkana kadar müziğin her yönüne hizmet ediyor ve organize ediyorsunuz. Sonunda bir ürün ortaya çıkıyor. Bu benim için çok heyecan verici bir süreç.

Program içeriğini sosyal hesaplarınızda paylaştınız, Holy Engine ile iş birliği nasıl gelişti?

Halen Instagram'da (@chillharmonic) daha kısa içerik oluşturmaya devam ediyorum. YouTube kanalımda bir şeyler yapmaya çalışıyordum ama iki sorunla karşılaştım. Kamera düzenleme gibi konularda berbatım ve bunu öğrenecek zamanım yok. Evde her şeyi tek başıma yapmaya çalıştığımda da bunaldığımı hissettim. Divine Engine harika bir işbirliğiydi. Her ikisi de daha fazla eğlence getirdi ve omuzlarımdan büyük bir yük aldı.

“BÖLÜMLER ÇOK EĞLENCELİ”

Dizinin 10 bölüm süreceğini düşünüyorum. Ne hakkında konuşacağız?

İlk 10 bölümü çektik. Ama heyecanımız devam ederse ikinci sezonunu çekeceğimizi düşünüyorum. Kendi yaptığım teorik videolardan farklıydı. Açıkçası bu formatı daha eğlenceli ve erişilebilir buldum. Dizinin müziklerinden senaryoyu yorumlamama kadar pek çok eğlenceli kısım var. Bekleyeceğim (gülüyor).

Rol modelleriniz var mı?

Leonard Bernstein, müziği televizyonda erişilebilir bir dille anlatmaya çalışan ilk müzisyenlerden biridir. Anlatımı beni gerçekten derinden etkiledi.

“BU RAKAMLAR TÜRKİYE İÇİN HİÇBİR ŞEY DEĞİLDİR”

Sizce Türkiye'de klasik müziğin yeterince ilgi görmediği doğru mu? Bu konu konuşulurken mesela “konser yapılan yerlerde biletler tükeniyor” deniyor… Klasik müziğin geliştiği ülkelerde Türkiye'den ne farkı var?

Evet biletler tükendi ama Türkiye'de toplam altı devlet orkestrası var. Bunun ötesinde düzenli olarak iki el sayılabilecek sayıda konser veren özel orkestralar var. Nüfusu 85 milyonu aşan ülkede bu sayı neredeyse yok denecek kadar az. Şöyle bir karşılaştırma yapmak isterim. Güney Carolina eyaletinde yaşıyorum, toplamda 5 milyondan fazla insan var. 20 senfoni orkestrası var ve iki yıl önceki rapora göre 20 orkestranın toplam geliri 11 milyon dolar. Bu ciddi bir rakam. Bu işten geçimini sağlayan birçok müzisyen var. Aynı şekilde konserlere de her ay onbinlerce seyirci katılıyor. Unutmayın, bu 50 eyaletten sadece biri. Önce bu rakamlara bakalım, sonra biletlerin tükenip tükenmediğini tartışalım. Ancak mevcut konser sayısı süper “niş” bir izleyici kitlesinden fazlasını davet edemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir