Sanki zamanında anlaşılmamıştı… Süleyman Soylu'nun “gri listeden” çıkmasını kutluyoruz! Ali Yerlikaya ve Mehmet Şimşek'in isimlerini söylemedi… – Son Dakika Siyaset Haberleri

Süleyman SoyluNureddin Nebati'nin İçişleri Bakanı ve Nureddin Nebati'nin Maliye Bakanı olduğu dönemde Türkiye, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü” (FATF) tarafından gri listeye alınmıştı.

FATF, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelede geride kalan Türkiye'yi 2021 yılında gri listeden çıkardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF gri listesinden çıkış haberini açıkladı. “Başardık” Sözleriyle bunu duyurdu.

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz şu haberi paylaştı: “Kararın hem finans sektörümüz hem de reel sektörümüz açısından son derece olumlu sonuçları olacak. Türkiye'nin gri listeden çıkması, uluslararası kaynak akışını hızlandıracak ve sermaye akışının hızlanmasıyla birlikte finansman maliyetlerine de olumlu yansıyacak. Türk lirası varlıklara olan faizin artması enflasyonun düşmesine yol açacaktır.” “Başta Hazine ve Maliye Bakanlığımız olmak üzere bu sürece katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan haber “Ülkemizin Gri Listeden çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Terörün finansmanı ve bu hainler başta olmak üzere organize suç örgütlerine, zehir kaçakçılarına, göçmen kaçakçılığı örgütleyicilerine ve kara para aklayan suç gruplarına karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.” Şu ifadelerle selamladı:

GÖZLER SOYLU'DA

Hükümet, iktidarda olduğu dönemde “gri listeye” girmenin mutluluğunu yaşarken, tüm gözler Süleyman Soylu'daydı.

Yerlikaya'nın “gri liste” paylaşımının ardından perde arkasında arasının kötü olduğu bilinen Soylu ve Yerlikaya çifti de Soylu'dan bir paylaşım paylaştı.

Soylu, bakanlığı döneminde girdiği gri listeden çıkışını, Şimşek ve Yerlikaya'nın adını bile anmadan, Erdoğan'ı överek kutladı.

İşte Soylu'nun sözleri:

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm kurumlarının çalışmaları sayesinde Türkiye, hiç hak etmediği gri listeden çıkarıldı. Yıllardır bu haksızlığı kabul etmeyip, tüm kural ve uygulamaları hayata geçiren hükümetlerimizi, Türkiye Büyük Millet Meclisimizi ve başta MASAK olmak üzere tüm kurumlarımızı tebrik ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir