Progesteron hormonu nedir ve ne işe yarar? Progesteron hormonunun değeri ne olmalıdır?

genişletmek

Progesteron hormonu nedir?

Progesteron hormonu kadınları hamileliğe hazırlayan ve kadınlar için çok önemli rol oynayan hormondur. Üreme çağındaki kadınların her ay bir döngü halinde yumurtalarına salgıladıkları bir hormon vardır. Progesteron bu hormonun adıdır.

Progesteron hormonu ne işe yarar?

Progesteron hormonu kadınların yumurtalarından salgılanan hormondur. Kadınlar hamile kaldıklarında bu hormonun kandaki düzeyi artar.

Kadınlarda olgun yumurta döllenmezse kandaki progesteron düzeyi azalır. Olgun yumurta döllenirse bu hormonun düzeyi artar ve kadını hamileliğe hazırlar.

Progesteron hormonunun değeri ne olmalıdır?

Progesteron hormonunun değeri, bir kadının adet döngüsünün ilk yarısı ve son yarısında değişiklik gösterir. Progesteron hormonu kadınlarda önemli bir rol oynar. Ama erkeklerde de mevcut.

Erkeklerde progesteron değeri 1 ng/ml'nin altındadır. Kadınlarda yumurtlama anında 1 ng/ml'nin altında iken adet döngüsünün ortasında 5 ile 20 ng/ml arasındadır.

Kadınlarda bu değer gebeliğin erken dönemlerinde 11,2 ile 90 ng/mL arasındadır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu değer 48-300 ng/mL'nin üzerine çıkar.

Yüksek progesteron nedir?

Kandaki yüksek progesteron seviyesi kadınlarda hamileliğin bir göstergesidir. Kadınlarda gebelik tanısı koymak için progesteron düzeyiyle birlikte HCG hormonuna da bakılır.

Ayrıca bu değerin yüksek olması meme kanserinin ortaya çıkmasıyla da ilişkilidir. Bazı hormonal ilaçlar ve doğum kontrol hapları da progesteron düzeylerinin artmasına neden olur. Çoğu durumda, kadınlarda yumurtalık kistleri progesteron düzeylerini artırır. Aynı zamanda adrenal bezler tarafından yoğun olarak salgılanan kandaki progesteron düzeyini de arttırdığı görülmektedir.

Düşük progesteron nedir?

Normal koşullar altında kandaki progesteron düzeyi düşüktür. Ancak bazı durumlarda anormal progesteron seviyeleri ortaya çıkabilir. Bu durum menopoz, dış gebelik ve fallop tüplerinin iltihaplanması gibi sorunlara neden olabilir. Polikistik yumurtalık düşükleriyle birlikte gebelik durumlarında progesteron değeri düşüktür. Ayrıca hamilelik zehirlenmesi gibi durumlar da düşük progesteron düzeylerinin bir nedenidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir