Otobüs Biletleri Tatilden Önce Tükendi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, yaptığı açıklamada, yolcu sayısının ve şehirlerarası seyahat sayısının, koronavirüs salgını öncesine göre hala düşük olduğunu söyledi.

Salgın döneminde günlük otobüs sefer sayısının 700'e düştüğünü belirten Özcan, şöyle konuştu: “Salgın sonrasında bu sayı 1.300'e çıktı. 2023'te İstanbul Otogarı'ndan 440 bin otobüs çıkacak.”

Kurban Bayramı yaklaşırken şehirlerarası yolcu taşımacılığında hareketliliğin başladığını belirten Özcan, şöyle konuştu: “Kurban bayramında ana hatlarımızdan yani şehirler arası çalışan otobüs firmalarından biletler tükeniyor. Bakanlığımızdan kurban genelgesi gereği 12-25 Haziran tarihleri ​​arasında ek seferler için yetki verildi. Ek seferlerin satışına başladık.” “dedi.

Geçtiğimiz ramazan bayramında bu kadar yoğunluk yaşanmadığını vurgulayan Özcan, şöyle konuştu:

“Bu bayramda yoğunluk daha fazla. Çünkü yaz sezonu ve okullar tatil. Bu durum yoğunluğu artırdı. Bayramdan önce otogardan 2.400 ila 2.500 otobüs kalkıyordu, şimdi ise 1.700 ila 1.800 otobüs kalkıyor.'' Kurban Bayramı için 2000 otobüs kalkar umarım bu sefer sayısını bulunca otobüs sektörü rahatlar ve sektör gün kazanır. Tatile gidenler dönüş biletini de alırlar ama kalanlar da olur. Yaz sezonunda gittikleri yere dönüş bileti almayın. «İstanbul'da tatillerde yolcuları İstanbul'da bırakmıyoruz.''

BİLET FİYATINDA ARTIŞ YOK

Vatandaşların bayramda bilet fiyatlarının arttığını düşündüğünü ancak durumun böyle olmadığını anlatan Özcan, şöyle konuştu: “Mesela İstanbul-Ankara arası bilet fiyatı 1000 lira. Bakanlığın bize verdiği yönetmeliğe göre; 1000 liralık bilet yüzde 30 oranında yani 700 liraya indirilebiliyor. “Firmalar lira olsa 1050 liralık bilet veremezler. Kışın 700 liralık bilet düzenleyenler yazın 1000 liraya kadar bilet verince fiyat artışı oluyor sanırım. Aslında biz fiyat artışı yapmıyoruz. “dedi.

Özcan, vatandaşların otogardaki firmalardan bilet alması gerektiğini, ulaşım korsanlığının sektöre zarar verdiğini söyledi.

Bazı dolandırıcıların internet siteleri açarak bilet sattığına dikkat çeken Özcan, “Vatandaşların mağdur olmaması için mutlaka biletlerini otogar ve acentelerden alması gerekiyor.”

Otobüs firması yetkilisi Alaattin Çendek de otobüs doluluk oranının yüzde 100 olduğunu vurgulayarak, “Yoğunluktan memnunuz. Geçen bayrama göre bu Kurban Bayramı'nda yoğunluk daha fazla” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir