Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkede peçe yasaklandı! Yasağa uymayanlara 740 dolar para cezası

Tacikistan'da Müslümanlara yeni kısıtlamalar getirildi. Çoğunluğu Müslüman olan ülkede parlamentonun üst meclisi olan Ulusal Meclis, peçeyi yasaklayan yasa tasarısını 19 Haziran'da onayladı. Kanuna göre çocukların Ramazan ve Kurban Bayramını kutlamaları da yasak.

TACİKİSTAN CUMHURBAŞKANI İMAMALİ RAHMAN TARAFINDAN İMZALANDIKTAN SONRA DÜN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.

Parlamentonun alt meclisi Temsilciler Meclisi tarafından 8 Haziran'da kabul edilen yasa tasarısı, Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahman tarafından imzalanarak dün yürürlüğe girdi. Kanun, “ulusal değerlerin korunması amacıyla Tacik kültürüyle bağdaşmayan yabancı kültürlere ait kıyafetlerin giyilmesini, ithal edilmesini, satılmasını ve reklamının yapılmasını” yasaklıyor.

CEZA VERİLDİ

Yasaya uymayan kişilere 740 dolara, kurumlara 5.400 dolara, hükümet yetkililerine 3.700 dolara ve dini yetkililere 5.060 dolara kadar para cezası verilecek.

Tacikistan'da örtünmeye yönelik baskılar 2007 yılında okullarda bazı kıyafetlerin yasaklanmasıyla başladı ve kural daha sonra tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde genişletildi. Tacikistan'daki yetkililer 2017 yılında kadınları Tacik kıyafetleri giymeye çağırdı ve 2018'de tavsiye edilen kıyafetlere ilişkin 376 sayfalık bir rehber yayınlandı. Tacikistan da sakal bırakmayı gayri resmi olarak yasakladı ve binlerce kişinin polis tarafından zorla sakallarını tıraş ettiği bildirildi. (İHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Korkunç kaza böyle görüntülendiKorkunç olay böyle görüntülendi
Uçum: Millet İttifakını yok etmeye çalışmayın, asla işe yaramazUçum: Millet İttifakını yok etmeye çalışmayın, asla işe yaramaz
Bayram tatilinin bütçesi ağırlaşmaya başlıyor!  Bayram tatilinin bütçesi ağırlaşmaya başlıyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir