Katar: Sporu ulusun önemli bir unsuru olarak teşvik ediyor

Spor, Katar'ın 2030 ulusal vizyonunun önemli bir unsurudur. Ülke, Ulusal Spor Günü'ne ek olarak bokstan eskrime kadar geniş bir spor yelpazesini tanıtmayı amaçlıyor.

REKLAM

Bu bölümde Katar 365 ekibi, Katar'ın vatandaşlarının ve sakinlerinin rekabetçi ruhunu nasıl ateşlediğini inceliyor. Spor, ülkenin 2030 Milli Vizyonunun önemli bir unsurudur. Katar, vatandaşları ve sakinleri arasında fiziksel aktivite kültürünün temellerini atmak amacıyla sporla ilgili resmi tatil olan “Ulusal Spor Günü” ilan etti. Aadel Haleem bu özel günde ülke çapında sunulan bazı aktivitelere göz atmaya gitti.

Laila Humaira, Katar'ın ilk profesyonel boksörüyle tanıştı. Afaf Alqorane, öncü olarak tanımlanma konusunda nasıl hissettiğini ve sporun kadınları güçlendirmede ne kadar etkili bir araç olduğunu anlattı. Afaf, boks dünyasında tanınmak için engelleri aştı ve bugün Katar Milli Boks Takımı'nın bir üyesi oldu. Afaf, gelecek neslin yolunu açtı ve Katar'da tamamı kadınlardan oluşan bir boks salonu açtı.

Paris Olimpiyat Oyunları'na yalnızca birkaç ay kala, Laila eskrimi denedi ve olimpiyat sporunun Katar'da popülaritesinin arttığını izledi. Aralarında Avrupa ve dünya şampiyonu Yannick Borel'in de bulunduğu birçok tanınmış eskrimci, bu yılın başlarında Doha Grand Prix'sine katılmak için şehre geldi. Sporcu bize Olimpiyat altınını elde etmek için ne yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Laila ayrıca Eskrim Akademisi'nde, sekiz yaşından itibaren çocukların zanaatın püf noktalarını ve her şeyden önce eskrimle bağlantılı sportmenlik değerlerini öğrendiği bir eğitim kursuna katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir