Kanser tedavisinde ümit veren gelişme: Yeni ilaç tüm hastalarda etkili oldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Araştırmalara göre deneysel immünoterapi tedavisi, belirli bir rektum kanseri türüne sahip 42 hastada %100 olumlu sonuçlar verdi.

REKLAM

Kanser tedavisinde her geçen gün ilerleme kaydedilirken, geçtiğimiz günlerde ABD merkezli Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi (MSK) ve ilaç şirketi GSK iş birliğiyle yürütülen çalışmanın sonuçları açıklandı.

Sonuçlar oldukça umut verici.

Bu ay yayınlanan verilere göre, yeni bir immünoterapi tedavisinin küçük bir klinik denemesine katılan tüm hastalarda rektal kanser tamamen ortadan kaldırıldı.

Çalışmada, genetik mutasyonun neden olduğu belirli bir rektal kanser türü olan hastaları tedavi etmek için dostarlimab-gxly adı verilen yeni bir ilaç incelendi.

MSK Kolorektal Kanser Bölümü Başkanı ve çalışmanın baş araştırmacısı Dr. “Bir hekim olarak, standart dMMR rektal kanser tedavisinin zayıflatıcı etkisini ilk elden gördüm ve bu hastalarda dostarlimabgxly potansiyeli konusunda heyecanlıyım.” Andrea Cercek yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Uyumsuzluk onarımı eksikliği olan MMRd, hücrelerin işlevsiz bir DNA onarım sistemine sahip olduğu anlamına gelir. Bunlar rektum kanserlerinin yaklaşık %5'ini oluştursa da bu tür tümörlerin güncel tedavisi radyasyon tedavisi, kemoterapi, cerrahi veya bunların birleşimidir.

Araştırmada yer almayan tıbbi onkolog Dr. Clelia Coutzac'a göre tedaviler sıklıkla bağırsak bozuklukları, bağırsak inkontinansı veya cinsel işlev bozukluğu gibi hastanın yaşam kalitesi üzerinde güçlü bir etkiye sahip.

Dostarlimab nasıl çalışır?

“DMMR'ler hipermutasyona uğramış tümörler olduğu için bağışıklık sistemi tarafından çok iyi görülebiliyor. Başlangıçta bağışıklık sistemi tümör hücrelerini yabancı olarak görüyor ve öldürüyor. Ancak bir süre sonra kanser gelişiyor ve sonunda bağışıklık sistemi çalışmayı bırakıyor.” Coutzac, Euronews Health ile yaptığı röportajda şunları söyledi.

“Bu tümörlerde çok işe yarayan şey, immünoterapi ile sistemi yeniden aktive etmemizdir ve bu durumda GSK'nın dostarlimab'ı, lenfositleri tümör hücrelerini yeniden zararlı olarak tanıyıp öldürmeye yönlendirecek bir ilaçtır” diye ekledi.

GSK'nın açıklamasına göre, 6 ay tedavi gören hastalarda takip sırasında MR, endoskopi veya dijital muayenede “tümör izine rastlanmadı”.

Coutzac sonuçları “şaşırtıcı” olarak nitelendirdi.

Arama devam ediyor

Jemperli markasıyla da bilinen dostarlimab'ın MMRd rektum kanseri tedavisi için pazara sunulmasından önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Azur-1 adı verilen küresel bir çalışma, kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi yerine tek başına kullanıldığında dostarlimab-gxly'nin etkinliğini daha ileri düzeyde test etmek ve MSK bulgularını doğrulamak için tasarlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir