İstiklal Caddesi'ndeki saldırı davasında gerekçeli karar açıklandı – Son Dakika Türkiye Haberleri

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Kasım 2022 Pazar günü İstanbul Beyoğlu Mahallesi İstiklal Caddesi'nde meydana gelen ve 6 kişinin öldüğü, 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili 130 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı.

Bombalama davasının 26 Nisan'da görülen karar duruşmasında, bombayı bırakan Ahlam Albashir'e 7 ağırlaştırılmış müebbet ve 1.794 yıl hapis cezası verildi.

Gerekçeli kararda, sanıklar Bilal Elhacmaos ve Ahlam Albashir'in YPG/PYD üyesi oldukları, örgütün nihai amacının Türkiye Cumhuriyeti topraklarını bölerek sözde Bağımsız Kürdistan Devleti'ni kurmak olduğu belirtildi. Bu topraklarda ve bu amaç doğrultusunda kamu düzenini bozmak, kamu otoritesini zayıflatmak, toplumda kaos yaratmak. Amacın siyasi bir durum yaratarak toplumun siyasallaşmasına ve kutuplaşmasına yol açmak olduğu kaydedildi. Toplumun şiddet yoluyla zarar görmesine, devlete olan güvenin sarsılmasına, dolayısıyla devletin birlik ve bütünlüğünün bozulmasına yol açmaktadır.

Casusluk Faaliyeti Yürütmek İçin Teklif Aldığı Belirtildi

Kararda, örgütün yönetim kadrosunun yapısının terörle mücadele dairesi tarafından yapılan çalışmayla belirlendiği, sanık Albaşir'in Suriye'deki iç savaş nedeniyle farklı yerlerde yaşadığı ve terör örgütünün kontrolünde olduğu belirtildi. YPG/PYD Türkiye'ye gelmeden uzun süre önce oradaydı. Münbiç şehrinde ikamet ettiği, kahvehane ve pastanelerde çalışarak geçimini sağladığı, YPG/PYD'lilerden teklifler aldığı belirtildi. PYD'nin onlar adına çalışması ya da casusluk yapması.

İÇ GİYSİLERİNE PATLAYICI MADDE KOYDUĞU VURGULANDI

Gerekçeli kararda, sanık Bilal El Hacmaos'un getirdiği pakette beyaz, yumuşak kumaşlar, un benzeri patlayıcı maddelerin yanı sıra kırmızı kadın iç çamaşırlarının da bulunduğu, bu iç çamaşırlarının içerisinde kablo, tel benzeri cisimler ve patlayıcı maddeler bulunduğu belirtildi. Patlayıcı maddelerin konulabileceği özel bölmeler Bilal El Hacmaoas'ın, kalışının 5. gününde Ahlam'dan getirdiği iç çamaşırını giymesini istediği ve söz konusu malzemeleri kendisinin giydiği korse ve sutyenin içine yerleştirdiği belirtildi. Albashir'in hareket kabiliyetini engellemeyen bol, rahat kıyafetler giydiğini söyledi.

“Soğuk bir şekilde hareket ettiği anlaşıldı”

Gerekçeli kararda ayrıca, “Sanık Albashir'in eyleminin altında yatan niyet, dürtü ve ahlaki ilkenin mümkün olduğu kadar çok insanın hayatını kaybetmesi olduğu, eyleminin çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine sebep olacağını bildiği ve gönüllü olarak hareket ettiği,” ifadelerine yer verildi. azimle ve koşulsuz soğukkanlılıkla, doğrudan doğruya uygun eylemlerle hareket ettiğini” ifade etti. “Doğrudan yürütülen eylem sonucunda sanığın elinde olmayan nedenlerle 99 kişinin hayatını kaybetmeden yaralandığı, sanığın 99 kişiyi yaralama konusunda nihai hedefine ulaşamadığı anlaşılmıştır.”

KEŞİF 2 AY BOYUNCA YAPILDI

Gerekçeli kararda, sanıklar Bilal Elhacmos ve Ahlam Albashir'in eylem yapmak üzere Suriye'den hukuka aykırı olarak Türkiye'ye gönderildiği, sanıkların hukuka aykırı olarak İstanbul'a gelerek 2 ay boyunca eyleme yönelik keşif ve hazırlık çalışmaları yürüttükleri belirtildi. harekete geçmeye uygun olduğuna karar verildi. Olay günü Taksim'de bomba patlatarak eylem düzenledikleri, bunun sonucunda 1'i çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği, 99 kişinin çeşitli şekillerde yaralandığı iddia edildi. Basit tıbbi müdahale ile iyileştirilebilen veya düzeltilemeyen yollar ve birçok ev, iş yeri ve araçta maddi hasarlar meydana geldi.

Açıklanan gerekçeli kararda, örgütün elebaşı olarak tanımlanan “Hacı” kod adlı kişi tarafından, başından itibaren savunmasız sivilleri hedef alan eylemin, tamamen sivil vatandaşlara karşı gerçekleştirilmesi amacıyla planlandığı ve sanıkların, Eylemin ardından yasadışı yollardan Avrupa'ya nakledilmek üzere düzenleme yapıldı.

SALDIRIYI ERTESİ GÜNE ERTELEDLER

Gerekçeli kararda, bombaya patlayıcı, patlayıcı ve tahrip edici özellik kazandıran ve bombayı patlamaya uygun hale getiren kimyasal ve diğer maddelerin, sanığın kimliği, nerede, ne zaman ve nasıl olduğu kadın örgütü mensubu tarafından getirildiği belirtildi. Bilal ile tanışan Bilal, “Hacı” kod adlı örgütün yöneticisinin talimat ve talimatıyla bu nesneleri tamamlayıp patlamaya hazırlayıp çantaya koydu, eylemden 1 gün önce Bilal Elhacmaos ve Ahlam Albashir Taksim'e gitmeyi planlıyorlardı. . Bilal, Elhacmaos'un kararından vazgeçmesi ve “geç oldu, yarın gideriz” demesinin ardından saldırının 13 Kasım'a ertelendiğini kaydetti.

Açıklanan gerekçeli kararda, saldırının asıl faillerinin yurt dışına kaçırılmasından Halil Manja Hüseyin, Hazni Gölge ve Hüseyin Güneş'in sorumlu olduğu, Ahlam ve Bilal'in yakalanmasını önlemek için Ahlam ve Bilal'in yurt dışına kaçırılmasının planlandığı belirtildi. Örgütün Suriye'deki lojistik desteğini sağlayan Hüseyin'in kurduğu örgüt içerisinde, sanık Hazni Gölge'nin koordinasyonunda sanık Güneş'in ikametgahını kullanarak şüphelileri yurt dışına kaçırmayı amaçladıkları iddia edildi. Gizli bölmeleri olan araçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir