İstanbul'da sahte pasaport operasyonu: 5 kişi yakalandı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele ve Sınır Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, “resmi evrakta sahtecilik” ve “göçmen ticareti” suçlarıyla ilgili çalışma başlattı.

Soruşturma sırasında sahte belge hazırladığına inanılan bir şebeke tespit edildi. Yapılan incelemelerde, ağın, yasa dışı yollardan göç eden veya suça karışan kaçakların bulundukları ülkelerde sorun yaşamamaları veya kariyerlerini tamamlamaları amacıyla kargo yoluyla sahte pasaport ve kendi adlarına düzenlenen kimlik kartlarını gönderdiği ortaya çıktı. ikamet işlemleri sorunsuz ve yasal hale gelir.

Gönderinin bir yük taşıma firmasının Kağıthane şubesinden geldiğini tespit eden polis ekipleri, çalışmalarını yoğunlaştırdı. Kargo üzerinde kapsamlı bir inceleme yapılırken, yapılan incelemede “hediyelik eşya” olarak gizlenen bazı eşyaların açıldığı ortaya çıktı. Açılan paketlerin içerisinde sahte belgelerin saklandığı anlaşıldı.

Çalışmalarını genişleten Göçmen Kaçakçılığı Polisi, kargoyu sevkiyata teslim eden şüphelilerin izini sürerek haklarında soruşturma başlattı. Yapılan arama sonucunda Kağıthane'de bir adres tespit edildi. Belirlenen evde arama yapıldı.

Burada yapılan aramalarda kargo paketine gizlenmiş 282 ve 328 adet sahte pasaport ve kimlik ele geçirildi. Çalışmalarda; Şüphelilerin üretim laboratuvarı olarak Esenyurt'ta bir adres belirlendi.

Esenyurt'ta belirlenen atölyede ikinci bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 5 şüpheli yakalanırken, adreste çoğunluğu Almanya, Fransa, Mısır, Bulgaristan, Kanada, ABD ve Filistin'e ait 1.242 adet sahte pasaport, kimlik kartı, vize fişi ve ibraz edilmemiş pasaport malzemeleri ele geçirildi.

MALZEMELERE EL KOYULDU

Ayrıca 20 bin 700 adet farklı renklerde deri pasaport kılıfı, 3.500 adet farklı ülkelere ait farklı renklerde ulusal arma baskılı deri pasaport kılıfı, 1.300 adet lamine film, 11 adet pasaport üretiminde kullanılan deri rulo, 35 adet jöle rulo, tabak Pasaport kapağında kullanılan farklı ülke amblemleri, sahte pasaport üretiminde kullanılan farklı cihaz, makine ve farklı ülkelere ait giriş-çıkış mühürleri ele geçirildi.

Yakalanan şüpheliler sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Şüphelilerden 2'si polis tarafından yargılanırken, 3 şüpheli ise “göçmen kaçakçılığı” ve “resmi evrakta sahtecilik” suçlarından sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir