İspanya'da erken seçim sonuçları: Anketlerde “belirsizlik” ortaya çıktı.

İspanya'da erken genel seçimlerde ne sağ ne de sol blok çoğunluğu sağlayamadığı için yeni seçim yapılabilir.

REKLAM

İspanya'da erken genel seçimlerin ardından yeni hükümetin oluşumuna ilişkin belirsizlikler yaşandı.

Muhafazakar Halk Partisi (PP) ve aşırı sağ Vox partisinden oluşması beklenen sağ blok 169 sandalye kazanırken, sol blok, iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile birlikte 169 sandalye kazandı. Sumar, 153. sandalyeyi elde etti; Her iki blok da mutlak çoğunluğa ulaşamadı.

Muhafazakar Vox 2019 başarısını tekrarlayamadı

İspanya'da Pazar günü yapılan genel seçimlerin PP ve PSOE liderlerinin hükümet başkanları olarak yemin etmeleri için yeterli sandalye sağlayamaması sonrasında ülke hükümeti bir çıkmaza sürüklenebilir.

PP lideri Alberto Nunez Feijoo seçimi kazandı ancak 2019'dan daha kötü bir sonuç elde eden aşırı sağ Vox ile koalisyon kurma hayalleri paramparça oldu.

Oyların %94,97'sinin sayılmasıyla PP 136 sandalye (dört yıl öncesine göre 47 fazla) elde etti ve Vox da 33 sandalye (19 eksik) alarak Temsilciler Meclisi'nde toplam 169 sandalye elde etti.

Navarre UPN'nin bölgesel partisi ve Kanarya koalisyonu Coalición Canaria'nın milletvekillerinin varsayımsal katkısıyla bile yeni bir hükümet kurmak için gereken 176 üyeye ulaşmanın mümkün olmayacağı göz önüne alındığında, bu rakam bir hükümet kurmak için yeterli değil.

Pedro Sanchez beklenenden daha iyi performans gösterdi

Sol blok, 122'si PSOE'den olmak üzere 153 milletvekili elde etti; Pedro Sanchez, riskli bir kampanyanın ardından kampanyasını mitingler yerine medyada yürütmeyi tercih ederek koltuğunu korudu ve Yolanda Diaz'ın 15 partili koalisyonu Sumar'dan 31 milletvekili kazandı.

Ancak Sanchez'in yürütmenin başına geçmesi, Katalonya'nın bağımsızlığını destekleyen Carles Puigdemont'un Junts partisinin desteğine bağlı olacak.

Çünkü diğer Katalan bağımsızlık partisi ERC, bu genel seçimlerde yaşanan başarısızlık nedeniyle altı sandalye kaybetti.

ERC'nin yedi koltuğa düşen kan kaybı Pedro Sanchez'e verdiği destekten kaynaklanıyor.

Bir diğer şaşırtıcı sonuç ise milliyetçi EH Bildu'nun Bask Bölgesi'nde lider parti olmaya yaklaşmasıydı.

Sol cephe hükümet kurabilir mi?

Sol cephenin 176 sandalyeye ulaşabilmesi için toplam 23 milletvekiline daha ihtiyacı var ve parlamentodaki geleneksel müttefikleri ERC, Bildu, PNV ve BNG (tüm bölgesel partiler) birlikte 19 sandalyeye sahip.

Pedro Sánchez'in atanması bu nedenle Junt'un kararına bağlı olacak.

Belçika'da yaşayan eski Katalan cumhurbaşkanı, seçim kampanyası başlamadan önce partisinin ne Sanchez'i ne de Feijoo'yu desteklemeyeceğini açıklamıştı.

Bu durumda hükümetin kurulması konusunda belirsizlik söz konusu.

Büyük olasılıkla yeni seçimler

Bu sonuçlara göre en olası iki olasılık, Pedro Sanchez'in başbakanlık koltuğunda kalmasına izin verecek şekilde parlamentoda bir çıkmaza girilmesi ya da sandık başına gidilmesine yol açacak bir durum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir