İhalesi iptal edilen şirket halk plajının girişini kapattı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Ünlü kayalık şeridin Erenkuş mevkiinde yer alan Bambus Plajı, Kasım 2022'de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.

Muratpaşa Belediyesi, imar planlarında ilçe spor sahası olarak yer alan 13198 ada 1 önündeki plajın, Bakanlığın turizm amaçlı ilanına karşı dava açtı.

Davada, Bambus'un devlet yönetimi ve mülkiyetinde koruma statüsünde bir bölge olduğu belirtilerek, ihalenin şartlarının Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu ileri sürüldü. İhalenin kıyıların kamu yararına kullanılması amacını ortadan kaldırdığına dikkat çekilirken, Ankara Altıncı İdare Mahkemesi ihaleyi iptal etti.

CABOTAJ FESTİVALİ BOYUNCA PLAJIN HALKA AÇIK OLDUĞU DUYURULDU

İhalenin iptal edilmesinin ardından Başkan Uysal, Bambus plajının 1 Temmuz Denizcilik ve Kıyı Günü'nde basit yenileme ve temizlik çalışmalarının ardından halkın ziyaretine açılacağını duyurdu. Muratpaşa Belediyesi'nin bölgede çalışmaya başlamasının ardından ihaleyi ve plajı işletme hakkını kaybeden şirket yetkilisi, 2 Temmuz sabahı aracıyla plaja girişi kapatarak, belediye araçlarının girişini engelledi.

Dün gece de aynı şirket resmi araçları bölgeye çekti. Arazi aracıyla plajın girişini kapattı. Belediye çalışanları bölgeye ikinci bir giriş açarak temizlik çalışmalarına devam ederken, olayla ilgili polise sunulan ihbar sonuçsuz kaldı.

UYSAL: DEVLET İÇİ İSTATİSTİKLER GELİŞTİRİLDİ

Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Durum çok ciddi. Şanssızlık diye bir şey yoktur. Devletimizin bünyesinde küçük devletler oluştu. “Kamu otoritesi göz ardı ediliyor.” diyerek duruma tepki gösterdi.

Başkan Uysal, imar planlarında “ilçe spor sahası” olarak yer alan alanda çalışmaların devam ettiğini belirtti. “Bu alanda yüzlerce paydaş var. En büyük hissedarı Belediyedir. Şirket bazı küçük hissedarlarla kira sözleşmesi imzaladı. Bu onların Bambus’la tek yasal bağlantısı.” dedi.

Şirketin iki gündür bölgeye giriş çıkışları engellemeye çalıştığını kaydeden Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Belediyemizin araçlarını geceleyin çekiciyle kaldırıp çekme cesaretini gösterdiler. Polisimiz 'İdari bir konu, müdahale edemeyiz' diyor ve müdahale etmiyor. Ancak konunun idari bir olayla ilgisi yoktur. Bu tamamen hukuki bir konudur ve hukuk dışı bir cüretkarlık söz konusudur. Kamu malı zarar görüyor. Kamusal ortak alanlar ihlal ediliyor. Bir suç işleniyor. Ama biz sadece anayasal görevimizi yerine getiriyoruz. Tek amacımız kapılarımızı halkımıza açık tutmaktır. Bir kez daha vurguluyorum ki Bambus Antalya'nındır ve öyle kalacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir