Hayko Bağdat davasında karar: 3 suçlamadan beraat – Son Dakika Türkiye Haberleri

Gazeteci Hayko Bağdat'ın “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından toplam 10,5 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasına bugün devam edildi. ' ve iki kez 'kamu görevlisine hakaret'.

Yurt dışında yaşayan Hayko Bağdat duruşmada hazır bulunmazken, avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı da hazır bulundu.

Savcı, önceki duruşmanın esasına ilişkin mütalaasını yineleyerek, Bağdat'ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan beraat etmesini, “kamu görevlisine hakaret” ve “Cumhurbaşkanına zincirleme hakaret” suçlamalarıyla cezalandırılmasını istedi. '.

“GÖRÜŞMEDEKİ İFADELER ATEŞLEME EYLEMİ DEĞİLDİR”

Mütalaaya karşı çıkan avukatlar, savcının beraat talebine ilişkin görüşüne katıldıklarını ancak ceza talebine ilişkin görüşe katılmadıklarını söyledi.

Avukat Fatih Aydın şunları söyledi: “Savcılığın ceza istediği görevlerle beraat istediği görevlere baktığımızda suç açısından bir fark yok. Mütalaadaki ifadeler her iki iddianamede de yer almıyor. Bu konuda dosyada usul eksiklikleri bulunmaktadır. Müvekkilim gazetecidir, ifade özgürlüğünü kullanmıştır. dedi.

“EYLEMLER GAZETECİLİK ETİĞİNE UYGUNDUR”

Hayko Bağdat'ın avukatlarından Muhammed Ünsal, “kamu görevlisine hakaret” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlarının unsurlarının oluşmadığını söyledi. “Basın Kanunu'nun 26. maddesi internet bilgi sitelerinde yayınlanan haberler için 4 aylık süre öngörmektedir. Bu süre suç haberinin yayınlandığı tarihten itibaren başlar. 4 aylık zamanaşımı süresinin bitiminden sonra dava kapatılmıştır. Gönderiler Bu sorular gazetecilik etiğine uygun olup, basın ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde yer almaktadır. “Müvekkilimin kalan görevleri nedeniyle yargılamada beraatını talep ediyorum.” dedi.

KONTROLLÜ SALIMA TABİ OLACAK

Kararını açıklayan mahkeme, dava dosyalarındaki birleştirilmiş “Cumhurbaşkanına hakaret”, “kamuoyunu kin ve düşmanlığa tahrik” ve “kamu görevlisine hakaret” suçlamaları açısından suçun hukuki unsurlarının tatmin edilmediğini belirtti. Bağdat'ın bu suçlardan ayrı olarak aklanmasına karar verdi.

Mahkeme, asıl davada “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun işlendiğinin kanıtlandığını belirterek, Bağdat'ı 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırdı.

Cezanın 2 yıldan az olması nedeniyle mahkeme, cezanın ertelenmesine, Hayko Bağdat'ın ise 1,5 yıl denetimli serbestliğe tabi tutulmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir