Ethereum neden NFT'ler için kullanılıyor?

NFT'ler Ethereum'a Dayalı mı?

Değiştirilemez tokenler (NFT'ler) herhangi bir Ethereum tabanlı projeyle uyumludur. Örneğin, bir portreyi bir kartla değiştirebilirsiniz!

Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ether (ETH), Dogecoin (DOGE) gibi bir kripto para birimidir, ancak Ethereum blok zinciri aynı zamanda dijital para birimlerinden farklı şekilde çalışmalarına olanak tanıyan ek bilgileri depolayan bu NFT'leri de etkinleştirir.

İlgili: NFT'ler nedir ve sanat dünyasında neden devrim yaratıyorlar?

NFT'ler inanılmaz bir potansiyele sahiptir ve ERC-721, benzersiz token ihtiyacını karşılamak için yaratılmıştır. Ek olarak, nadir olması veya eski olması nedeniyle ERC-721 standardı farklıdır ve aynı akıllı sözleşmedeki başka bir tokenden farklı bir değere sahip olabilir. Etherscan NFT Tracker, transfer hacmine göre Ethereum'daki en iyi NFT'leri sıralar.

Peki NFT oluşturmak için Ethereum'a ihtiyacınız var mı? Cevap hayır. Ethereum, NFT oluşturmak için bir ön koşul değildir. Solana (SOL), Cardano (ADA), Tezos (XTZ), BNB Chain (BNB) ve Tron (TRX) gibi diğer blok zincirleri, NFT basmak veya oluşturmak için alternatif platformlardır.

Peki, “NFT satın almanın tek yolu ETH mi?” sorusunun cevabını arıyorsanız cevap yine hayır. Her platform, işlem ücretinin kendi yerel tokenıyla ödenmesini gerektirir. Örneğin, 2 ADA (Cardano blok zincirinin yerel tokenı), NFT-MAKER PRO platformunun maliyetidir ve basılan NFT (Cardano'nun bir gereği) ile birlikte müşterilerin cüzdanına ödenir.

NFT'lerin çoğu neden Ethereum'da?

Ethereum diğer blockchain ağları arasında liderdir ve NFT'ler Ethereum blockchain üzerinde doğmuştur. Sonuç olarak, NFT'ler ortalama olarak çok daha yüksek fiyatlara satılıyor ve bu nedenle içerik oluşturucular onları diğer platformlara tercih ediyor.

Son derece güvenli ağı ve veri mimarisi sayesinde Ethereum blockchain, merkezi olmayan finans (DeFi) pazarında liderdir ve çoğu NFT projesi, ERC-721 coinleri olarak buna dayanmaktadır. Ek olarak blockchain, NFT'lere büyük ve büyüyen bir pazara tam giriş imkanı sağlıyor. Ek olarak NFT sistemlerinin, Metamask gibi Ethereum cüzdanlarının destekleyebilmesi için Ethereum sanal makineleriyle uyumlu olmaya devam etmesi gerekir.

Ancak yüksek hacimli ağ trafiği, önemli miktarda işlem birikmesine neden olarak işlem ücretlerinde önemli bir artışa yol açar. Rarible, OpenSea ve Nifty Gateway, üç popüler Ethereum tabanlı NFT pazar yeridir. Ancak Ethereum blok zincirinin sınırlamaları nedeniyle NFT yaratıcıları bu zorlukların üstesinden gelmek için Solana blok zinciri gibi diğer çözümlere yöneldiler.

Ethereum NFT'leri vs. Solana NFT dün

Solana ve Ethereum'un kullandığı fikir birliği süreci farklıdır. Proof of Work, Ethereum tarafından kullanılıyor ve bu da daha az ölçeklenebilirliğe sahip, daha merkezi olmayan bir ağ sağlıyor. ETH 2.0, NFT ve DeFi pazar paylarını tehdit eden korkunç ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için tasarlandı. Sonuç olarak, 2.0 güncellemesi hızlı bir şekilde uygulanmazsa blockchain lideri statüsünü kaybedebilir.

Buna karşılık Solana, SOL adı verilen yerel para birimini kullanarak hızlı ve ucuz işlemlere olanak tanıyan, daha az güvenli ancak daha etkili bir yöntem olan hisse kanıtı ve geçmiş kanıtının bir kombinasyonunu kullanıyor. Ancak Ethereum'un önemli bir pazar pozisyonuna sahip olgun bir proje olması, yaratıcıların Ethereum blockchain üzerinde NFT basımına olan güvenini artırıyor.

SolSea, Solana'nın açık NFT pazar yeridir. İçerik oluşturucuların NFT'leri basarken lisansları seçmesine ve dahil etmesine olanak tanır. Ancak koleksiyonerler ne satın aldıklarını, yaratıcılar ise ne sattıklarını biliyor. SolSea'den önce başlatılan büyük bir NFT pazar yeri olan Solanart, Solana'daki bir başka popüler NFT pazar yeridir.

NFT'ler neden Bitcoin değil de Ethereum kullanıyor?

Ether'in birincil amacı, kendisini yeni bir para sistemi olarak kurmak yerine, Ethereum akıllı sözleşme platformu işlemlerinin ve merkezi olmayan uygulamaların (DApp'ler) kullanımını ve para kazanmasını kolaylaştırmaktır. Ancak Satoshi Nakamoto, Bitcoin'i eşler arası elektronik nakit sistemi olarak adlandırdı.

NFT'lerin sahipliğini atayan ve aktarılabilirliğini yöneten akıllı sözleşmeler, Bitcoin blok zincirinin desteklemediği, değiştirilemez tokenlar oluşturmak için kullanılır. NFT'ler birbirlerinin yerine kullanılamayacakları için değiştirilemezler. Her Bitcoin aynı değere sahip olsa da her NFT farklı bir temel varlığı temsil edebilir ve dolayısıyla farklı bir değere sahip olabilir.

İlgili: Değiştirilebilir ve Değiştirilemez Tokenlar: Fark Nedir?

Örneğin, bir kişi bir NFT madenciliği yaptığında veya bastığında, ERC-721 gibi çeşitli standartları takip eden akıllı sözleşmelerde saklanan kodu çalıştırıyor demektir. Bu veriler NFT'nin yönetildiği blok zincirinde depolanır.

Yukarıdakilere ek olarak, her tokenın tek bir Ethereum adresine bağlı farklı bir kimliği vardır. Bununla birlikte, her tokenın, Ethereum tabanlı olması ve herhangi bir Ethereum tabanlı NFT borsası veya pazarında satın alınıp alınıp satılabilmesi nedeniyle kolayca tanımlanabilecek benzersiz bir sahibi vardır.

NFT'ler için en iyi blockchain nedir?

NFT geliştirme için Ethereum gibi NFT basımı için bir blockchain seçerken, akıllı sözleşmelerinin sağlamlığından emin olun, blockchain'in ücret yapısını, güvenlik önlemlerini ve işlem hızını kontrol edin ve çatallanma olasılığını değerlendirin.

Kripto para piyasasında NFT'ler önemli bir yer teşkil ediyor. Aksi takdirde bu varlıklarla temasa geçmeyecek kişilerin kripto para birimlerine daha fazla maruz kalmasını sağlarlar. Dahası, dijital sanat ve oyunla çok yakından bağlantılı oldukları için blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesine aktif olarak katkıda bulunuyorlar.

Bununla birlikte, bir blockchain'in akıllı sözleşmelerinin dayanıklılığı, dağıtılmış defter teknolojisinin genel güvenliğinin önemli bir bileşenidir. Akıllı sözleşmeler, en yüksek düzeyde güvenilirlik ve verimlilik sağlamak ve minimum kesinti, ihlal ve saldırı riskini sağlamak için kapsamlı testlerden geçmelidir.

Ayrıca, değiştirilemez varlıkların kullanımı ve benimsenmesi açısından kritik önem taşıyan NFT tabanlı işlemler için de uygun maliyetli çözümlere ihtiyaç duyuluyor. Sonuç olarak, blockchain üzerindeki NFT'lerin maliyet yapısı dikkate alınması gereken önemli bir faktördür ve ücretsiz olması ideal seçenektir.

NFT'lerin kopyalanması onların bütünlüğünü sorgulayacağından, sert çatallar değişmez özelliklerden ödün verebilir. Bu nedenle NFT'lerin ve pazarlarının çatallanmaya dayanıklı blok zincirler üzerinde tasarlanması kritik önem taşıyor.

Benzer şekilde, blockchain'ler doğası gereği değişmez olduğundan, daha hızlı kesinlik, saldırganların dijital kayıtları ele geçirmek için daha az zamana sahip olacağı anlamına gelir. Bu nedenle, merkeziyetsizliği korurken daha hızlı işlem kesinliği sunan herhangi bir platform, NFT pazaryerleri oluşturmak için idealdir.

Bu hususlara ek olarak, NFT geliştirme için nihai blockchain seçimi, neden NFT'ye sahip olmak istediğiniz, bütçeniz ve yatırım hedefleriniz gibi hedeflerinize bağlıdır. Sorular konusunda netseniz, zorlukla kazandığınız parayı harcamadan önce araştırmanızı yapmanız ve çeşitli blockchain NFT'lerini karşılaştırmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir