Erdoğan'ın ziyareti öncesinde kritik açıklama: 'Görüşmede gündeme gelebilir' – Son Dakika Siyaset Haberleri

CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında genel merkezde toplandı. Toplantının ardından parti sözcüsü Deniz Yücel basın toplantısı düzenledi.

Yücel, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı “Türkiye yüzyılının eğitim modeli”ne karşı çıktığını belirterek, “Günümüz yapay zeka dünyasında çocuklarımızın daha fazla araştırmaya ve soru sormaya teşvik edilmesi gerekiyor. AKP'nin uyguladığı bu yeni sistem, düşünce, soru sorma, yorum yapma ve muhakeme yeteneğinin gelişmesini ortadan kaldırıyor. Biz laiklikten yanayız. Bu ısrar ve AKP'nin oluşturduğu 'Müfredata Hayır' platformunu empoze etme çabası karşısında bu ülkede bizim gibi düşünen milyonlarca insan olduğunu biliyoruz. Dernek, oda, birlik ve diğer siyasi partiler, 11 Haziran'da Cumhuriyet Halk Partisi olarak hareket etme kararı aldılar. “Çocuklarımızın kaliteli eğitim hakkı için mücadele eden, eğitimle ilgilenen herkesin mücadelesini burada buluyoruz. Bilim karşıtı müfredatı reddediyor ve bu köhne programa yönelik tüm itirazları destekliyoruz.”

'SARI KAĞIT KIRMIZIYA OLMAYA YAKIN'

Yücel, Kurban Bayramı'nın toplumun her kesiminde 'bayram' olarak kutlanamayacağını belirterek, şöyle konuştu: “En son AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ konuştuğunda enflasyon düşüyor diye asgari ücrete ikinci bir zam yapılmasına gerek yoktu. Sayın Hamza Dağ'ın “İzmir” dediğini görüyoruz. 2017 seçim sonuçlarından ders alamamışlar, bu ekonomik şartlarda 17 bin liralık asgari maaş artışına gerek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyorlar. İzmir'de yaşıyorum, yaşadığım yerde enflasyon yüzde 124. Asgari maaş 17 bin lira, asgari ücretle çalışanlar memnun değil. Yaşam maliyeti düşmüyor; ama AKP'nin oyları hızla yüzde 30'un altına düşüyor. “31 Mart'ta alınan sarı kartın kırmızıya dönüşme riski var.” dedi.

'GÜVEN BELEDİYELERİ BAŞARISIZ HALE GETİRECEK BİR PROJEDİR'

Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanarak halkın iradesinin gasp edildiğini savunan Yücel, eylemin darbe yasasına uygun olduğunu vurguladı. Yücel, “Elbette devam eden bir yargı süreci olabilir. Ciddi deliller olabilir. Belediye başkanıyla ilgili hukuki süreç ayrı konu, Hakkari halkının iradesinin gaspı ayrı konu. Öncelikle biz bunu yapıyoruz” dedi. Bunu kendinize sormanız gerekiyor, bu adam başvurduğunda, hukuki bir engel varsa YSK adaylığı neden kabul etti Madem adaylığın önünde bir engel yoktu o halde belediye başkanı seçiminden 2 ay sonra neden onun yerine kayyum atandı? 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında çıkarılan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilen Belediye Kanunu'nun 45. maddesinden önce, bir belediye başkan yardımcısı tutuklanıp görevini etkin bir şekilde yerine getiremezse veya görevden alınsaydı, görevden alınır mıydı? Belediye meclisi üyeleri arasından seçilen AKP hükümeti, Belediyeler Kanunu'nun 45. maddesini değiştirerek, seçim ve sandık yoluyla kendine rahat bir alan yaratarak ne yaptı? “Hükümet çökmeyi seçti Demokrasiyle kazanamadığı belediyelere kayyum atayarak, güvene dayalı uygulamalar AKP'nin belediyeleri çökertme projesidir” dedi.

“SİNAN ATEŞ DAVASI TOPLANTI GÜNDEMİNE GİREBİLİR”

Yücel, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazeteci CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmede Sinan Ateş meselesinin ele alınıp alınmayacağı.“Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti, Sayın Cumhurbaşkanımızla yapılan görüşme bir iade-i ziyarettir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaret teklifi ve önerisi kabul edildi ve yarınki bazı konular üzerinde görüşüldü. Toplantı bir tekrar ziyarettir.” Bir ziyaret olacağı için sanki şunu tartışıyorlarmış gibi bir yorum yapmak istemiyorum; ama tabii ki bu toplantıların, raporların ve diyalogların temel amaçlarından biri de ülkedeki durumun normalleşmesi, hukuk sisteminin ve demokrasinin olması gereken seviye ve düzeye getirilmesidir.

Dolayısıyla Türk toplumunu, siyasetini ve gündemini bu kadar yakından etkileyen bir vakanın tartışılması, tartışılması mümkün olabilir. Ancak yarınki ziyaretle ilgili olarak tekrar altını çiziyorum, bu bir iade-i ziyaret olduğu için bu konuların görüşüleceğini söyleyemem.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir