Erdoğan'dan Biden'a suçlama: “İsrail'in savaş suçlarına ortaksınız” – Son Dakika Dünya Haberleri

AK Parti'nin Başkanı Resepsiyon Tayyip Erdoğan, Haftalık haberler Amerika Birleşik Devletleri başkanıyla röportajda Joe Biden ve yönetiminin İsrail'in Gazze ihtilafındaki savaş suçlarına ve uluslararası hukuk ihlallerine suç ortağı olduğunu söyledi. Erdoğan, İsrail'e yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

“ABD YÖNETİMİ İSRAİL'İ DESTEKLİYOR”

Washington'daki NATO zirvesinde konuşma Erdoğanİsrail'in sivilleri “acımasızca öldürmesi”nin ve hastanelere, insani yardım merkezlerine ve diğer yerlere saldırılarının savaş suçu teşkil ettiğini söyledi. Erdoğan, “ABD yönetimi bu ihlalleri görmezden geliyor ve İsrail'e maksimum desteği sağlıyor. Bunu yaparak bu ihlallerin suç ortağı oluyor.” Dedi.

İsrail, Gazze Şeridi'nde Filistinli militan grup Hamas'a karşı yürüttüğü savaşta savaş suçu iddialarını sürekli olarak reddetti ve sivilleri kasten hedef almadığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ

NATO üyesi Türkiye, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı, ticareti durdurdu ve Hamas'ı destekledi. Ayrıca Batılı ülkelerin İsrail'e verdiği desteği de sürekli eleştirdi ve İsrail'in uluslararası mahkemeler tarafından cezalandırılması çağrısında bulundu.

Erdoğan, Türkiye'nin Rusya, Çin ve BRICS grubuyla iyi ilişkileri olduğunu söyledi Şanghay İşbirliği Örgütü ŞİÖ ile son dönemdeki temasları sorulduğunda ise Türkiye'nin diplomatik ilişkilerini “kazan-kazan” yaklaşımıyla yürüttüğünü ve bu nedenle Batılı olmayan ülkelerle de temas kurmaktan çekinmediğini söyledi: “Biz sadık bir NATO müttefikiyiz. Ancak bu, Çin ve Rusya gibi ülkelerle olumlu ilişkiler kurmamızı engellemiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir