Erdoğan da önlem aldı, 500 yıllık kutsal törenden muhteşem görüntüler geldi! Ramazan ayında ziyaretçi akını yaşandı

Ramazan ayında ziyaretçilerin ziyaret ettiği yerlerden biri de Topkapı Sarayı'ndaki Kutsal Emanetler Dairesi oldu. Ramazan ayında ziyaretçi sayısında büyük artış yaşandı. Ziyaretçi yoğunluğunu ortaya koyan drone görüntüleri dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Hırka-Saadet ofisini de ziyaret ederek beyaz eldiven giyerek önlem aldı.

ERDOĞAN'IN ZİYARETİ

Dün cuma namazını Ayasofya Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, camiden çıktıktan sonra Topkapı Sarayı'ndaki Hırka-i Saadet makamını ziyaret etti.

Ziyarette Erdoğan'a, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ulaştırma Bakanı Fahrettin Altun, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, İstanbul Valisi Davut Gül, Milli Saraylar Başkanı Dr. He eşlik etti. Yasin Yıldız, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve İstanbul AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe eşlik etti.

AA-20240405-34193572-34193570-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_HIRKAI_SAADETI_ZİYARET_ETTI_DESTIMAL_TORENINE_KATILDI

Kutsal emanetleri inceleyen Erdoğan, ziyaretin ardından basın mensuplarına kandil simidi ikram etti.

AA-20240405-34193572-34193564-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_HIRKAI_SAADETI_ZİYARET_ETTI_DESTIMAL_TORENINE_KATILDI

RAMAZANA HAZIR OLUN

Milli Saraylar Başkanlığı'na bağlı Topkapı Sarayı'nın en çok merak edilen ve ziyaret edilen bölümlerinden biri olan Kutsal Emanetler Dairesi, uzun zamandır ilk kez sergilenen eserlerle Ramazan ayına hazırlandı. Kutsal Emanetler Dairesi, halılarından çinilerine, zemininden kubbesine, kasalarından objelerine kadar en ince detayına kadar yenilendi. Bu yıl yine sergilenen eserler arasında Saadet Hücresi'nden taş ve toprak parçalarının bulunduğu altın bir kutu da vardı. Topkapı Sarayı Enderun Avlusu'nda yer alan Kutsal Emanetler Dairesi, 507 yıldır Türk ve İslam dünyasının paha biçilmez emanetlerine ev sahipliği yapıyor. Yavuz Sultan Selim'in 1517 yılındaki Mısır seferi sonrasında İstanbul'a getirilen kutsal emanetler bu bölümde özenle korunarak sergilenmektedir.

AW178082_01

“ÖNEMLİ ANILAR SERGİLENİYOR”

En kutsal emanetlerden biri de Hz. Muhammed'e ait olan Saadet Hırkasıdır. Ayrıca bu bölümde Hz. Muhammed'in kılıcı, Uhud savaşında kırılan dişinin muhafaza edildiği mahfaza, mektupları, sakalı ve ayak izi de bulunmaktadır.

AW178082_02

Dört Halife ve sahabeye ait kılıçlar, Kabe'nin anahtarları ve Hacer-i Esved sandığı gibi Haremi Şerif'e ait emanetler de sergileniyor. Bu yıl da Ramazan ayında ziyaretçilerle buluşan eserler arasında Sancak Kur'an-ı Kerim ve gümüş sandığı, Zemzem testileri, Sakal-ı şerif kutusu ve değerli taşlarla süslü top kancaları yer alıyor.

AW178082_03

RAMAZAN'DA ZİYARETÇİ SAYISI ARTTI

Ramazan ayında Topkapı Sarayı kutsal emanetler nedeniyle ziyaretçilerin uğrak noktası haline geldi. 11 ayın padişahı Ramazan ayında Kutsal Emanetler Dairesi'nde sergilenen eserlere ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Topkapı Sarayı'nı Ramazan öncesinde her gün 7 bin kişi ziyaret ederken, Ramazan ayında ziyaretçi sayısı 10-13 bine çıktı. Öte yandan Topkapı Sarayı'nın diğer bölümlerine de ziyaretçilerin ilgi gösterdiği görülüyor. Topkapı Sarayı Ramazan Bayramı boyunca 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Ayrıca Topkapı Sarayı'na gelen ziyaretçi yoğunluğu yukarıdan da görüldü.

AW178082_04

“RAMAZAN GELDİĞİNDE YOĞUNLUK VE İLGİ DAHA DA ARTACAK”

Ziyaretçi yoğunluğuna değinen Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, şunları söyledi: “Peygamberimizin İslam açısından çok kutsal olan ve günümüze kadar ulaşan eserlerini sergiliyoruz. Ziyaretçilerimizin en çok gelip görmek istediği yer burası. Sadece ülkemizden değil dünyanın birçok yerinden insanlar kutsal emanetler veya Hırka-i Saadet Bürosu'na sırf burada bulunan eserleri görmek için geliyorlar. Bunun nedeni buradaki eserlerin kutsal olmasıdır. Burası Peygamberimizin kutsal emanetlerini ve diğer peygamberlerin eserlerini sergilememiz nedeniyle oldukça ilgi görüyor. Özellikle Ramazan ayı gelince buradaki yoğunluk ve ilgi daha da artıyor. Bu ilgiyi bu sene burada çok rahat görüyoruz. Aynı zamanda Topkapı Sarayı bayram boyunca her gün ziyarete açık olacak. Kolayca ziyaret edilebilir. Topkapı Sarayı Milli Saraylara bağlandıktan sonra ilk yaptığımız işlerden biri kutsal emanetleri yani Hırka-i Saadet makamını yenilemek oldu. Özellikle mobilya konusunda yeni düzenlemeler yaptık. Buradaki eser sayısını 400'e çıkardık. Burada özellikle Sakal Şerifleri, Peygamberimiz (sav)'in mevcut hırkası, kılıcı ve Uhud'da kırılan diş parçasıyla birlikte sergileniyor. Ayrıca burada Ehl-i Beyt yani sahabelerin eserlerini de sergiliyoruz. Bulunduğumuz yer olan Hırka-i Saadet Apartmanı aslında padişahların özel dairesiydi. Fatih Sultan Mehmed, II. Bayezid ve Yavuz Sultan Selim burayı özel oda olarak kullanmışlardır. Yavuz Sultan Selim'in Mısır'dan kutsal emanetleri buraya getirmesinin ardından burayı artık kutsal emanetlere bırakıp başka apartmanlara taşınırlar. “Bu nedenle mekân, süslemeleriyle, çinileriyle, yapısıyla kuşkusuz sarayın en görkemli ve özel bölümüdür” dedi. (İHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir