CHP Genel Başkan Yardımcısı Şahbaz: Hemşirelerimizin sorunları ve talepleri dikkate alınmıyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, her yıl 12-18 Mayıs tarihleri ​​arasında kutlanan Hemşirelik Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Hemşirelik Haftasının sadece bir kutlama olarak değil, hemşirelerin karşılaştığı sorun ve taleplerin dile getirildiği, çözüm yollarının tartışıldığı bir platform olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Şahbaz, şöyle konuştu:

''Halk sağlığı için yorulmadan çalışan, gece gündüz büyük bir özveriyle çalışan, gerektiğinde ailelerinden ve sevdiklerinden ödün vermek zorunda kalan hemşireler, büyük bir saygı ve minneti hak ediyor. Hemşirelerin şiddetten uzak, huzurlu ortamlarda çalışabilmelerinin sağlanması sadece hemşireler için değil, toplumun mutluluğu açısından da büyük önem taşıyor.

Ülkemizde hemşire sayısının yetersiz olması ciddi bir sorun teşkil etmektedir. OECD verilerine göre Türkiye'de 1.000 kişi başına düşen hemşire sayısı sadece 2,8 iken, OECD ortalaması 9,2'dir. Bu durum sağlık hizmetlerinin kalitesini olumsuz etkilemekte ve hemşirelerimizin iş yükünü artırmaktadır. Ayrıca kamu istihdamının azalması nedeniyle birçok hemşiremiz işsiz kalmış, özel veya kamu sektöründe düşük ücretle ve görev tanımından farklı sözleşmeli statüde çalışmak zorunda kalmıştır. Resmi verilere göre şu anda iş bekleyen 30 binin üzerinde hemşire var.

“HEMŞİRELERİMİZİN ÖZEL HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ”

Hemşirelerimizin görev tanımları net bir şekilde belirlenmeli ve özlük hakları iyileştirilmelidir. Kamuda hemşire atamaları liyakat esasına göre yapılmalıdır. Aile hayatlarını bozan, ekonomik dengelerini sarsan sorunlara kalıcı çözümler bulmak gerekiyor. Sağlıkta dönüşüm adı altında yürütülen politikalar hemşirelerimizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hemşirelerimizin şiddetten uzak, huzurlu ortamlarda çalışabilmeleri sağlanmalıdır. Bu sadece hemşirelerimiz için değil, tüm toplumun mutluluğu açısından da büyük önem taşıyor.

''KALICI ÇÖZÜMLER GETİRECEĞİZ''

CHP olarak hemşirelerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın hükümetimizin emrinde güvenli, mutlu ve huzurlu çalışmasını sağlamaya kararlıyız. Hemşirelerimizin sorunlarına kalıcı çözümler getireceğiz. Onların haklarını koruyacağız ve çabalarını göreceğiz. Sağlık sistemimizi güçlendirmek için gerekli adımları atarak hemşire atamalarında liyakat esaslı istihdamı artıracağız. Dolayısıyla hemşirelerimizin iş yükü azalacak ve hak ettikleri koşullarda çalışabilecekler.

Bu vesileyle tüm hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını tebrik ediyor, fedakarlıkları ve olağanüstü çabalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Sağlık sistemimizin en önemli unsuru olan hemşirelerimize olan minnet borcumuzu asla ödeyemeyiz. Ancak iktidara geldiğimizde onların sorunlarına kalıcı çözümler bulacağımızdan emin olabilirsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir