Boğaz'daki 'tekerlekli evler' tartışma yarattı: 'Burası park değil, işgal' – Son Dakika Türkiye Haberleri

Sarıyer sahilindeki Kefeliköy ve Pazar caddelerinde son dönemde artan karavan parkları vatandaşların tepkisine neden oldu.

Araçlarını park edecek yer bulamadıklarını söyleyen mahalle sakinleri, durumu Büyükdere ve Sarıyer merkez mahalle muhtarlıklarına bildirdi. Muhtarlar Kubilay Yıldırım ve Ali Yazıcı, gelen çok sayıda şikâyet üzerine kaymakamlık ve belediye yetkilileriyle görüştü.

Yetkililer daha sonra müdahale ederek bölgede park halinde bulunan 30'dan fazla karavanı kaldırdı. Karavanların boşalttığı otoparkların büyük kısmı boş kalırken, bazı park yerlerine ise araçların park ettiği görüldü.

“BU BİR PARK DEĞİL, İŞGAL”

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Sami Güleçyüz ise şunları söyledi: “Bunların yaptığı park etmek değil, buna park denemez, bu işgaldir. Neden ayrılmış park alanına motorsuz karavan park ediyorsunuz. Araçlar için oraya prefabrik ev yerleştirmekten hiçbir farkı yok. Buna işgal denir.” “dedi.

“70-80 VATANDAŞIMIZ ŞİKAYETÇİ”

Büyükdere Mahalle Muhtarı Ali Yazıcı, “Hem Sarıyer Muhtarlığı'na hem de Büyükdere Muhtarlığı'na 70-80 vatandaşımızın ciddi anlamda şikayette bulunduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla bu konuyu kaymakamlığımıza taşıdık. Kaymakamımız konuyu en kısa sürede çözdü. Çünkü bahsettiğimiz bu yol birinci derece ulaşım alanıdır. Hem Kefeliköy hem de Pazar caddelerinde 30'a varan karavanlar vatandaşlarımıza ciddi olumsuzluklar yaşatıyordu. Ayrıca bahsettiğimiz treylerin birçoğu 6 ay, 10 ay, 13 ay gibi uzun süreler boyunca burada park edilmiş ve hiç hareket etmemiştir. Olumsuzlukların ortadan kalkması hem bizi hem de vatandaşlarımızı memnun etti. 5-6 tanesine ulaşamadılar, sürükleyerek götürdüler. Diğerleri bulundu ve sahipleri gelip götürdüler. “Bulunduğumuz bölgede 23’e yakın karavan vardı, Kefeli Caddesi’nde ise 8-9 tane vardı.” dedi.

“Sanırım güzel bir plajı ve manzarası olduğu için burayı seçiyorlar”

Merkez Sarıyer İlçe Muhtarı Kubilay Yıldırım, şunları söyledi: “Komşularımız bu durumdan çok şikayetçi. Bu konuda bize defalarca şikayette bulundular ve bu konuda dilekçelerini aldık. Karşı tarafa herhangi bir şikayet gelmemesi için burada da böyle bir durum ortaya çıkıyor. Tabii ki birinci önceliğimiz komşularımızdır. Çünkü burada bir sahil var. Burada insanlar çocuklarıyla birlikte yürüyorlar. Burada karavanlar manzarayı kapatarak görüntü kirliliği yaratıyor, bu da otoparkla birlikte tehlike oluşturuyordu. Şans eseri ortadan kayboldu. Kaymakamımıza ve zabıtalarımıza teşekkür ediyoruz. Mahallemizde 'Biz de burada yaşıyoruz, buraya karavan koyalım' diyen, haber veren yok. Muhtemelen hiçbiri bizim mahallemizde yaşamıyor. Plaj çok güzel, manzarası var. “Park için yeterli alan olduğu için burayı seçtiklerini düşünüyorum” dedi.

“Buna park denemez, bu işgaldir”

Konuyu hukuki açıdan değerlendiren Trafik Müfettişleri Onursal Derneği Başkanı Avukat Sami Güleçyüz, şunları söyledi: “Park yasağı olmayan yerlere motorlu araçlar park edilebilir. İki tip karavan vardır; Kampçılar ve statik karavanlar var. Yaptıkları park değil, park denemez, işgaldir. Çünkü motorsuz bir karavanı araç alanına park etmek, oraya prefabrik ev yerleştirmekten farklı değildir. “Buna işgal denir.” dedi.

“HALKIN YARARI HERŞEYDEN ÖNCE”

Güleçyüz şunları söyledi:

“Bu konuda Karayolları Trafik Kanunu'nda açıklık ve eksiklik var. Bu boşluktan yararlanan karavan sahipleri ise bu işi suiistimal ederek karavanlarını park ediyorlar. Karayolları Trafik Kanunu'ndaki bu düzenlemenin acilen ele alınması gerekmektedir. 6 ay, 8 ay, 1 yıl olmak üzere neredeyse bir yıldır bunu kötüye kullanıp halka açık bir yere park edenler var.

Park demiyoruz, orayı işgal edenler var. Böylece insanlar karavanların hemen yanına prefabrik ev inşa edip burada yaşayabilecekler. Böyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Kamu yararı her şeyden önce gelir. Kamu yararı dikkate alınmalıdır. Deprem beklentisiyle birçok kişi karavan satın aldı ve onları koyacak yer aramaya başladı. “Karavan parklarının arttırılması gerekiyor. Özel karavan alanları olabilir, oraya park edebilirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir