Bitcoin Halving için geri sayım: Madencileri neler bekliyor?

Bitcoin (BTC) yarılanması, her 210.000 blokta, yani yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen bir dönüm noktası olayıdır. Yarılanma olayı madencilerin kazandığı blok ödülünü yarıya indirir.

Bu olay, BTC fiyatı üzerindeki dolaylı etkiye ek olarak, madencilik maliyetlerinin iki katına çıkması ve aynı miktarda BTC ödülü kazanmanın maliyetinin iki katına çıkması nedeniyle madencilerin davranışlarını da önemli ölçüde etkiledi.

CryptoQuant CEO'su Ki Young Ju'nun verilerine göre Antminer S19 XP kullanılarak yapılan madenciliğin mevcut maliyeti 40.000 dolardan 80.000 dolara çıkacak. Yarılanmanın ardından BTC fiyatındaki artış, madencilik maliyetlerindeki artışı dengeliyor.

CryptoQuant CEO'su Bitcoin Halving'i Konuşuyor. Kaynak: X'te Ki Young

Mayıs 2020 yarılanmasının ardından madencilere madencilik faaliyetlerine devam etmeleri için tanınan avantajlı fiyat 30.000 doların üzerine çıktı; ancak aynı döngüde BTC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara yükseldi.
Ortalama Bitcoin madencilik maliyeti 49.902 dolardır ve BTC'nin mevcut fiyatı 70.000 doların üzerindedir. Ortalama Bitcoin madencilik maliyeti, 20 Nisan yarılanmasının ardından 80.000 doların üzerine çıkacak. Bu nedenle madencilerin faaliyetlerine devam edebilmesi için BTC fiyatının 80.000 doların üzerinde olması gerekiyor.

Ortalama Bitcoin Madencilik Maliyeti. Kaynak: MacroMicro

Tarihsel olarak BTC fiyatları yarılanmanın ardından birden fazla fiyat artışı gördü. 2012 yarılanmasından sonra Bitcoin'in fiyatı yaklaşık %9.000 artarak 1.162 dolara yükseldi.

2016 yarılanmasından sonra Bitcoin fiyatı yaklaşık %4.200 artarak 19.800 dolara yükseldi. 2020 yarılanmasının ardından Bitcoin fiyatı neredeyse %683 artışla 69.000 dolara yükseldi.

Böylece madenciler yarılanma sonrasında işsiz kalma korkusuna rağmen kârlı kalmayı sürdürdü. Yarılanma olayları, hash gücüne yönelik yüksek taleple rekabet edemeyecekleri için birçok madencilik makinesini de eski hale getiriyor.

Her yarılanmanın ardından BTC fiyatının madencinin kârlı fiyatının altında kaldığı bir dönem gelir. Bu dönem, belirsizlik ve madencilik teçhizatı satışlarının artmasıyla dikkat çekiyor ve birçok küçük ve yalnız madencinin çoğu zaman işsiz kalmasına neden oluyor.

Ancak, azalan piyasa arzı karşısında talep arttıkça, fiyatlar da artıyor ve genellikle madenciler için ortalama madencilik maliyetlerini aşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir