Base ağında dolandırıcılık vakaları artıyor

Son verilere göre Ethereum Layer 2 Base, Mart ayında Ocak ayı verilerine kıyasla phishing dolandırıcılıkları tarafından çalınan kripto para fonlarında 18 kat artış gördü.

Blockchain dolandırıcılık önleme platformu Scam Sniffer'a göre, yalnızca Mart ayında Base'deki kimlik avı dolandırıcıları tarafından yaklaşık 3,35 milyon dolar çalındı.

Bu, Scam Sniffer tarafından derlenen aylık Dune Analytics verilerine göre, Şubat ayındaki 773.900 $'lık rakama göre aylık %334'lük bir artışı ve Base'in kimlik avı dolandırıcılıklarına yalnızca 169.000 $ kaybettiği Ocak ayına göre %1.880'lik devasa bir artışı temsil ediyor.

Scam Sniffer, 2 Nisan tarihli bir gönderide, Binance'in BNB zincirinin de Mart ayında kimlik avı dolandırıcılıklarında benzer bir artış gözlemlediğini belirtti.

Kaynak: Dolandırıcılık algılayıcı

Tüm ağlarda 77.529 kurban, kimlik avı dolandırıcılarına yaklaşık 71,5 milyon dolar kaybetti. Bu rakam Ocak ve Şubat aylarında sırasıyla 58,3 milyon $ ve 46,8 milyon $'ı aştı.

Scam Sniffer, Mart ayında 1.500'den fazla olaya dikkat çekerek, sahte X hesaplarından gelen kimlik avı bağlantılarının “ana taktik” olmaya devam ettiğini söyledi.

Kaynak: Dolandırıcılık algılayıcı

Base kimlik avı dolandırıcılıklarındaki artış, Coinbase destekli zincirdeki son memecoin çılgınlığının ortasında ortaya çıkıyor. L2BEAT'e göre Base'in toplam değerinin 3,2 milyar doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu. Söz konusu metrik, 2024'te şu ana kadar %370'lik bir artışı gösteriyor.

Cointelegraph yorum almak için Scam Sniffer'a ulaştı.

Kimlik avı dolandırıcılığına eğilim

Blockchain güvenlik firması PeckShield'ın 1 Nisan tarihli gönderisine göre bu artış, kripto korsanlarının yaptığı hırsızlıkların Mart ayında %48 düşerek 187,2 milyon dolara düşmesine rağmen gerçekleşti.

İle ilgili: Kripto saldırıları 2024'ün ilk çeyreğinde azaldı

Bu rakam, ay içinde kurtarılan 98,8 milyon doları hesaba katıyor.

Bu geri kazanımların neredeyse tamamı 97 milyon dolarlık Munchibles istismarından geldi. Kripto para dedektifi ZachXBT, çalınan fonları kurtarmak için emanetçi olarak atananlar arasındaydı.

Mart ayında bilgisayar korsanlarının toplam kayıpları. Kaynak PeckShield

Bu arada Peckhield'ın güncellenmiş verilerine göre MakerDAO tabanlı Curio akıllı sözleşmesi 40 milyon dolar kaybetti ve Prisma Finance 11,6 milyon dolarlık bir hack'in kurbanı oldu. Şirket şu anda bu fonları iade etmek için zincir üstü bilgisayar korsanıyla pazarlık yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir