Bartolomeo'nun barış zirvesine katılımı tepkilere yol açtı – Son Dakika Siyaseti, Dünya Haberleri

İstanbul Rum Patrikhanesi Başpiskoposu Bartholomeos'un “Ukrayna Barış Zirvesi”ne katılması tartışmalara yol açtı.

Yayınlanma: 21.06.2024 – 04:00

Abo Ol

Google Haberleri

İstanbul Fener Rum Patrikhanesi Başpiskoposu Bartholomeos'un, Ukrayna ve İsviçre koordinasyonunda İsviçre'de düzenlenen “Ukrayna Barış Zirvesi”ne katılması tartışmalara yol açtı. Patrikhane'nin zirveye “ekümenik” sıfatıyla katıldığı, Başepiskopos ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ikili görüşme yaptığı ve zirve sonunda açıklanan ortak bildiriyi “ekümenik” sıfatıyla imzaladığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı kamuoyundaki suçlamaları reddederken, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Öncü Keçeli, patrikhanenin adının anlaşmaya imzacı olarak eklendiği iddialarına ilişkin zirveyi düzenleyen İsviçre ve Ukrayna'dan açıklama istendiğini duyurdu. ortak bildiri.

'PATRİKLİK VERİLDİ'

Emekli Büyükelçi Onur Öymen ise şunları söyledi: “Lozan Barış Antlaşması'na göre Patrikhane'nin hiçbir şekilde böyle bir toplantıya katılma hakkı yoktur. Katılımı Lozan'a aykırıdır. Lozan'a göre patrik, yalnızca İstanbul'daki Rum azınlığın dini meseleleriyle ilgilenmekle görevliydi. Patrikhaneye ekümeniklik konusunda taviz verildi. Uzlaşmanın ötesinde birçok Batılı ülke ekümeniklik konusunda farklı önlemler alıyor. Tüm kuruluşların ekümenikliğe karşı net önlemler alması gerekiyor. Kim davet etti? Türk heyetinin varlığından haberiniz var mı? Herhangi bir tepki oldu mu? ” diye sordu.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir