Açılış törenine Binali Yıldırım da katıldı… Antalya'da faciaya neden olan teleferiğin “Türkiye'nin en ucuz teleferiği” olarak sunulduğu ortaya çıktı – Son Dakika Siyaset Haberleri

Şeker festivali nedeniyle işgal edilen Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tünektepe teleferiğinin direklerinden biri henüz bilinmeyen bir nedenle devrildi.

Devrilen direğe çarparak parçalanan kabinde bulunan 8 kişi, kayalık alana düştü. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri müdahale etti.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bölgeye ulaşan ekipler, Memiş Gümüş'ün hayatını kaybettiğini, Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Kırgızistan milli takımı oyuncusu Akmaral Abdyldaeva'nın da yaralandığını belirledi.

Kurtarma çalışmaları devam ederken; Tünektepe teleferik faciasına ilişkin gelişmeler devam ediyor.

Teleferik projesi 2017 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sarısu-Tünektepe Hattında hayata geçirildi. “Türkiye'nin en ucuz teleferiği” Olarak tanıtıldı.

Teleferiğin açılışı acenteler tarafından şu başlıklarla bildirildi:

Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı resmi açılış töreni öncesinde, dönemin AKP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, teleferik projesiyle ilgili şunları söyledi:

“Teleferiğimiz yaklaşık 1706 metre uzunluğunda ve 3 bin 604 metre kablo uzunluğuna sahip. 36 kabini bulunmaktadır. Hepsinde 8 kişi konaklayabilir. Saatte 1200 kişiyi taşıyabilmektedir. 605 metre yükseklikteki Tünektepe'ye 9 dakikada ulaşılabilmektedir. Şu ana kadar test sürüşleri tamamlandı. Antalyalıların hizmetine açılmıştır. Resmi açılışı önümüzdeki hafta Sayın Başbakanımızın katılımıyla gerçekleşecek. Bu açılışa kadar Antalyalıları ücretsiz olarak taşıyacağız. Açılış sonrasında ücret alınacaktır. Tek kişi 15 TL, 2 kişi 20 TL olarak düzenlendi. Türkiye'nin en ucuz teleferik ulaşım ücretidir. 260 bin çevre düzenleme işinin toplam bütçesi 14 milyon 694 bin 818 TL oldu. “Çok ekonomik bir hızda yapıldı.”

“HAVAYOLLARININ BU HİZMETİ SUNDUĞUNU SÖYLÜYORLAR AMA BİZ YAPTIK”

Türel, “Bir kavşak köprüsü yaptığımda 'Otoyollar yaptı' diyen, havayolları da bu hizmeti yaptı diyenlerin yaklaşımıyla karşı karşıya kalabilirim. Önemli olan bu hizmetlerin bizim dönemimizde gerçekleşmesidir” dedi.

Menderes Türel

MUHITTİN BÖCEK: ÖNCE GÖREVLENDİRİLEN TELEFERİK

Antalya'da teleferik kabininin düşmesi sonucu 1 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı kazada kurtarma çalışmaları devam ederken. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BöcekTELE1'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu talihsiz kaza dün saat 17.28'de meydana geldi. Bu, bizden önce 2017 yılında işletmeye alınan Antalya Büyükşehir Belediyemize ait bir firmanın işlettiği teleferiktir. Kaza sonucu 7 vatandaşımız yaralanmıştır. Tahliye sırasında 1 vatandaşımız hayatını kaybetti, 3 yaralımız var, 10 vatandaşımız hastanede.

Burası 2017 yılından bu yana her yıl bakıma giriyor. Bu bakımı yapan firma aynı zamanda Antalya, Pamukkale, Bursa Uludağ gibi yerlerde de tecrübeli bir firmadır. Kazanın meydana geldiği saat olan 17.28'de buraya geldik. Kriz bankından izliyoruz. İtfaiyecilerimiz burada. Başkanımız aradı, iki başkan yardımcımız burada, grubumuzun başkan yardımcısı ve belediye başkanları da var. Onu toplayacağız. Nedenini öğrenmek için biraz araştırma yapacağız. “Amacımız vatandaşlarımızı bir an önce kurtarmak”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir