1 yumurtanın besin değeri: 1 yumurta kaç kalori?

genişletmek

Elbette dengeli ve düzenli kalori tüketmek büyük önem taşıyor. Dolayısıyla yumurta 100 gramdan fazla alınırsa 155,1 kcal sağlar. 1 yumurta yaklaşık 50 gram ağırlığında olup 72 kalori içerir. Gün içerisinde ortalama 1 veya 2 adet tüketilmesi vücuda sağlanması açısından önemlidir.

1 yumurtanın besin değeri: 1 yumurta kaç kalori?

Kırmızı etten ve beyaz etten elde edilebilecek birçok besin değeri yumurtadan da elde edilebilmektedir. Bu nedenle başta sporcular olmak üzere diyet yapmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için önemli bir yer tutuyor. Bu bakımdan 100 gram yumurta 155,1 kcal sağlamasıyla öne çıkıyor. Aynı zamanda bir yumurtanın ağırlığı 50 gramdır.

Bu ağırlığı dikkate aldığımızda 72 kcal sağladığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla kişi vücut yapısına ve ihtiyacına göre gün boyu yumurta tüketebilir. Bu durum haşlama, tavada kızartma veya kızartma gibi birden fazla amaç için hazırlanarak değerlendirilebilir.

1 yumurtanın besin değeri: 1 yumurta kaç kalori?1 yumurtanın besin değerleri

1 yumurtadan alınırsa besin değeri 50 gram olarak ifade edilir. Bu ağırlığın yanı sıra proteinler ve başta kalori olmak üzere pek çok farklı yapı da belli değerlerde dikkate alınır.

-72 kcal

– Karbonhidratlar 0,36 gram

– Protein 6,28 gram

– Yağ 4,76 gram

– Sodyum 71 mg

– Potasyum 69 mg

– Kalsiyum 28 mg

– A vitamini 27 iu

– Demir 0,88 mg

Bu değerlere dayanarak özellikle gün içerisinde tüketim elde etmek mümkündür. Protein takviyeleri ve diğer vitamin ve minerallerle birlikte ortalama iki adet tüketilebilir.

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurtada bulunan amino asitlerle vücudu besleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle birden fazla vitamin ve birden fazla mineral içerdiği söylenebilir. Bu nedenle kolesterolü dengeler ve kalp sağlığını korur. Her şeyden önce iyi kolesterolü artırma özelliği vardır.

Dengeli miktarda yumurta tüketmek aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek dış etkenlere karşı koruma sağlar. Kas ve kemik gelişimini sağlaması hem çocuklar hem de yetişkinler için önemlidir. Düzenli tüketilmesi gereken en önemli besin maddeleri arasında yer aldığı söylenebilir.

Kaynak: Articlenet

Yoğurt Besin Değeri: Yoğurt Kaç Kalori? Tam yoğurdun besin değerleri…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir