Ülkede kaos hakim! Kenya Devlet Başkanı William Ruto geri adım attı: “İmzalamayacağım”

Kenya'da vergi artış yasasına karşı 22 kişinin hayatını kaybettiği protestoların ardından Kenya Devlet Başkanı William Ruto geri adım attı. Bugün millete hitaben yaptığı konuşmada, Kenya'nın 2014 yılında aldığı 2 milyar dolarlık Eurobond borcunu ödediğini açıklayan Ruto, şunları söyledi: “500 milyon doların son taksitini geçen hafta ödedik. “Bugün Kenya'nın borç yükü çok daha düşük, daha sürdürülebilir ve ülkemizi borç sıkıntısından kurtarma ve egemenliğimizi savunma yolunda ilerliyoruz” dedi.

“Halkı yönlendiriyorum”

Protestolara değinen Ruto, şunları söyledi: “İnsanların daha fazla taviz vermemiz konusunda ısrar ettiğini gördük. “Bir hükümete liderlik ediyorum ama aynı zamanda bir halka da liderlik ediyorum ve halk konuştu” dedi.

AW234505_10

“KANUNU İMZALAMAYACAĞIM”

Salı günü tasarı lehinde oy kullanan tüm Ulusal Meclis üyelerine şükranlarını sunan Kenya Devlet Başkanı Ruto, tasarının kabul edilmesinin ardından ülke çapında düzenlenen protestoların bazı şeyleri değiştirdiğini söyledi. Ruto, tasarıya ilişkin kamuoyunun tepkisini dikkate aldığını belirterek, “Tasarıyı imzalamayacağım” dedi. Ruto ayrıca parlamentonun, yargının ve eyalet hükümetlerinin de halkın mesajına saygı göstererek bütçe kesintileri ve kemer sıkma politikaları önerdiğini de sözlerine ekledi.

AW234505_01

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ruto, şunları söyledi: “Olaylara 214 Kenya vatandaşı karıştı ve bunların çoğu hastaneye kaldırıldı, 95'i ise tedavilerinin ardından taburcu edildi. Bir kişinin halen yoğun bakımda olduğunu, 14 kişinin ise halen hastanede olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Belediye başkanı arabasıyla kaza yaptı!  Hayatını kaybettiBelediye başkanı arabasıyla kaza yaptı! Hayatını kaybetti
'İstasyon katliamı davası' 1 Temmuz'a ertelendi'İstasyon katliamı davası' 1 Temmuz'a ertelendi
Savcının, adı skandallara karışan hakimin suç ortağı olduğu ortaya çıktı!  kovulduSavcının, adı skandallara karışan hakimin suç ortağı olduğu ortaya çıktı! kovuldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir