Tam güneş tutulması sırasında yaşanan ani rahatsızlıklar Google aramalarına yansıdı! “Gözlerim neden acıyor?”

Kuzey Amerika'da milyonlarca insanı büyüleyen 2024 yılının ilk tam güneş tutulması dün gökyüzünü süsledi. Meksika'nın Mazatlan kentinde yerel saatle 11.07'de başlayan güneş tutulması, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusuna doğru ilerleyerek 17.16'da Kanada'da sona erdi.

Tam tutulma, yaklaşık 44 milyon insanın yaşadığı Meksika, ABD ve Kanada üzerinden 6.000.437 kilometre uzunluğunda ve 186 kilometre genişliğinde bir yol izledi.

ABD'de tutulmanın gözlemlendiği başlıca şehirler Dallas, Idabel, Littler Rock, Poplar Bluff, Paducah, Carbodale, Evansville, Cleveland, Erie, Buffalo, Burlington, Lancaster ve Caribou oldu.

Meksika, ABD ve Kanada'da milyonlarca insan bu ender astronomik olaya tanık olmak için tam tutulmanın gerçekleşeceği bölgelere akın ederken, kızılötesi ve morötesi ışığı engelleyen sertifikalı güneş tutulması gözlükleri kullanarak güneş tutulmasını gözlemlemeniz tavsiye ediliyor. tutulma.

Güneş tutulması münasebetiyle birçok yerde meraklılara yönelik kültürel ve bilimsel etkinlikler düzenlendi; Bazı bölgelerde yetkililer, “güneş tutulması turizmi” nedeniyle aşırı trafik ve insan akını nedeniyle acil durum ilan ederek güvenlik önlemi alma girişiminde bulundu.

2024-04-08T200600Z_1637530946_RC2J27A8IPFU_RTRMADP_3_SOLAR-ECLIPSE-USA

TAT TUTMA SIRASINDA GÖZ AĞRISI EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞTI

Ay'ın gökyüzünde Dünya ile Güneş'in arasına girmesiyle gerçekleşen bu kısa gösteri, ışığın ve karanlığın dansıyla izleyicileri büyülerken, dijital alanda da bir trend ortaya çıktı.

AA muhabirinin arama motoru istatistiklerine dayanarak derlediği verilere göre, ABD'de tutulma öncesinde, sırasında ve sonrasında göz ağrısıyla ilgili çevrimiçi aramalarda gözle görülür bir artış yaşandı.

ABD'de kendini tam güneş tutulmasının ortasında bulan yaklaşık 32 milyon kişiden, göz rahatsızlığı yaşayanlar bu durumun nedenini internet arama motorlarında aramaya başladı.

Kelime arama sıklığını gösteren Google Trends istatistiklerine göre, “Gözlerim ağrıyor” ve “Gözlerim neden ağrıyor?” Parçalı tutulmanın Amerika Birleşik Devletleri'nde başlamasıyla aynı anda Google arama motorunda da artış yaşandı.

2024-04-08T185927Z_1243291491_RC2I27AF2IIJ_RTRMADP_3_SOLAR-ECLIPSE-ABD
Tam tutulma sırasında “Gözlerim ağrıyor” ifadesinin aranma sıklığında önemli bir artış olsa da, birçok eyalette tam tutulmanın maksimum görünürlüğe ulaştığı yerel saatle 14.30 ile 15.00 arasında en yüksek seviyesine ulaştı.

Güneş tutulmasının sona ermesiyle birlikte bu ifadenin aranma sıklığı yerel saatle 16:00'da önemli ölçüde düştü ve sonraki saatlerde dalgalı bir seyir izledi.

Bu artışa katkıda bulunan ilk 5 eyalet New Hampshire, West Virginia, Arkansas, Indiana ve Rhode Island oldu.

Bu, birçok insanın tutulmayı izlerken güvenlik önlemlerini göz ardı etmiş olabileceğini ve sonuçlarını ancak gözleri ağrımaya başladığında fark etmiş olabileceğini gösteriyor.

Ancak benzer şikayetler ve arama sıklığında benzer bir artış, 2017 yılının Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde gözlemlenen son tam güneş tutulması sırasında da gözlemlendi.

2024-04-08T185838Z_1678937226_RC2I27AY895I_RTRMADP_3_SOLAR-ECLIPSE-ABD

RETİNA'NIN HASSAS DOKUSUNA ZARAR VEREBİLİR

Güneş tutulmasına tanık olmak büyüleyici bir deneyim olsa da, arama motoru sonuçlarındaki bu artış, güneşi korumasız izlemenin olası tehlikeleri konusunda farkındalık ihtiyacını öne çıkarıyor.

Güneş tutulmasını gözlemledikten sonra gözlerinizin ağrımasının ana nedenlerinden biri, doğrudan güneş ışığının retina üzerindeki zararlı etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Tutulma sırasında güneşe doğrudan bakmak ciddi göz hasarlarına neden olabilir.

AA-20240408-34221022-34221012-2024UN_ILK_GUNES_TUTULMASI_ABDDEN_IZLENDI
Yoğun güneş radyasyonu retinanın hassas dokularına zarar verebilirken, güneş retinopatisi olarak bilinen ve kendini göz ağrısı, bulanık görme ve hatta kalıcı görme kaybı olarak gösteren bir duruma yol açabilir.

Güneş olayları sırasında özel güneş gözlüğü veya portatif güneş kremleri gibi yeterli göz korumasının kullanılması önemlidir. Bu sayede zararlı radyasyondan korunmanın yanı sıra olası göz yaralanmalarının da önüne geçilebilir. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
DMM bu suçlamalara yanıt verdi!DMM bu suçlamalara yanıt verdi!
Şırnak'ta Gabar ve Cudi dağlarının bölgeleri ilan edildi Şırnak'ın Gabar ve Cudi dağları bölgeleri 15 gün süreyle “geçici özel güvenlik bölgesi” ilan edildi.
Çay bahçesinde korkunç kaza!  Silahlarla birlikte kafası kesilmiş bir erkek cesedi bulunduÇay bahçesinde korkunç kaza! Silahlarla birlikte kafası kesilmiş bir erkek cesedi bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir