SON DAKİKA | İran, İsrail’e saldırdı! İHA ve balistik füzeler peş peşe fırlatıldı… İran’dan yeni açıklama: ‘Mesele sonuçlanmıştır’

Son dakika savaş haberi: Ortadoğu’da korkulan oldu ve İran, İsrail’e saldırdı. İsrail, 1 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’da İran konsolosluğuna yönelik saldırı düzenlemişti. Olayda 2’si general, 7 kişi hayatını kaybetmişti. İran bu saldırıya karşı İsrail için ‘Cezalandıracağız’ açıklamasını yapmıştı. ABD Başkanı Joe Biden İran’ın saldırısı öncesi ‘Yapma’ çağrısında bulunmuştu. Tahran İsrail’e çok sayıda İHA ve füze fırlattı. Öte yandan ABD, İsrail’in yanında olduğunu ilan ederken, İngiltere de İsrail’in savunmasına yardım edeceğini duyurdu. Ürdün, Lübnan ve Irak hava sahalarını kapatırken; Ürdün bazı İran İHA’larını düşürdüğünü ilan etti. Mısır ise taraflara ‘itidal’ çağrısı yaptı. İşte dakika dakika tüm yaşananlar…

11.42

İRAN: “OPERASYON BAŞARIYLA TAMAMLANDI, DEVAMINA YÖNELİK BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK”

İran devlet televizyonuna konuşan Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Devrim Muhafızları Ordusu tarafından İsrail’e düzenlenen saldırıyı değerlendirdi. Bakıri, “Operasyon başarıyla tamamlandı. Biz bu operasyonu tam bir sonuç olarak görüyoruz ve operasyonun devamına yönelik bir düşüncemiz yok.” dedi.

Tel Aviv yönetiminin, İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki konsolosluğuna saldırarak kırmızı çizgiyi aştığını belirten Bakıri, İran’a yönelik yeni bir saldırının olması durumunda İsrail’e daha geniş kapsamlı bir saldırı düzenleyeceklerini ifade etti. Sivil yerleşim yerleri ile ekonomik bölgelerin vurulmadığını kaydeden Bakıri, çok daha fazla füze atabilme kabiliyetine sahip olmalarına rağmen İsrail’e saldırının uyarı seviyesinde kalmasına çaba gösterdiklerini kaydetti.

11.35

NETANYAHU: “DURDURDUK, ENGELLEDİK, BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”

İran’ın İsrail’e yönelik beklenen misilleme saldırısının ardından iki ülkeden de “başardık” açıklamaları geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile yaptığı durum değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Durdurduk, engelledik, birlikte kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Gallant ise, İsrail’in İran’ın ana saldırısını durdurmayı başardığını söyledi. Gallant, “Mücadele henüz sona ermedi. İç Cephe Komutanlığı’nın talimatlarına karşı dikkatli, her türlü senaryoya karşı da hazırlıklı olmalıyız” şeklinde konuştu.
İsrail’in gece saatlerinde yüzlerce füze ve İHA saldırısına karşı koyduğunu belirten Gallant, “IDF saldırıyı etkileyici bir şekilde durdurdu” diyerek İsrail’in ABD ve diğer müttefikleriyle iş birliğine övgüler yağdırdı.

Times of Israel’e konuşan İsrailli üst düzey bir yetkili de değerlendirme toplantısında İran’ın füze ve İHA saldırısına İsrail’in vereceği yanıt konusunda herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

11.00

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, İsrail ordusuna ait savaş uçakları ülkenin doğusu ve Suriye sınırına yakın Baalbek-Hermel vilayetinde saldırı gerçekleştirdi.

İsrail savaş uçaklarının Baalbek’e bağlı Nebi Şit beldesinde bir binayı hedef aldığı ve saldırı nedeniyle binanın tamamen yıkıldığı kaydedildi.

09.25

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, dün gece İsrail’e gerçekleştirdikleri insansız hava aracı (İHA) saldırısının, Suriye’deki İran konsolosluğuna düzenlenen saldırının cevabı olduğunu söyledi.

Kalibaf, İsrail veya ona destek veren ülkelerin “hata” yapması durumunda İran’ın daha kararlı bir şekilde karşılık vereceğini kaydetti.

Meclis’te hazır bulunan milletvekilleri ABD ve İsrail aleyhine sloganlar attılar.

09.15

İsrail, dün gece İran’dan başlatılan insansız hava araçları (İHA) saldırısı nedeniyle kapattığı hava sahasını sivil uçuşlara yeniden açtı. Tel Aviv’deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’nda da uçuşlar yeniden başladı.

09.00

İSRAİL ORDUSU: İRAN YAKLAŞIK 290 FÜZE VE İHA İLE SALDIRDI

İsrail ordusu, İran’ın İsrail’e 100’ü balistik füze olmak üzere yaklaşık 290 füze ve kamikaze insansız hava aracı (İHA) ile saldırdığını bildirdi. Ordu, yapılan saldırılarda İsrail’e herhangi bir seyir füzesinin ulaşmadığını, isabet eden balistik füzelerin ise altyapıya hafif hasarlar verdiğini açıkladı.

08.40

Çin, İran’ın İsrail’e düzenlediği hava saldırılarının ardından bölgede gerilimin yükselmesinden duyulan endişeyi dile getirerek taraflara itidal çağrısında bulundu.

07.15

HİZBULLAH: ÖLEN VE YARALANANLAR OLDU

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi, İsrail’in ülkenin güneyine düzenlediği hava saldırılarında ölen ve yaralanan siviller olduğunu, İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki mevzilerine onlarca katyuşa füzesi fırlatarak buna karşılık verdiklerini duyurdu.

06.30

BIDEN’DAN İRAN SALDIRISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, İran’ın İsrail’e yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya “ülkeye desteklerinin tam olduğu” mesajını ilettiğini ve İran’a ortak diplomatik tepki verilmesi için G-7 liderlerini toplayacağını bildirdi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “İran ile onun Yemen, Suriye ve Irak’taki bağlantılı örgütleri, bugün İsrail’deki askeri tesislere yönelik benzeri görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

HFG

04.15

İsrail Güvenlik Kabinesinin, İran’ın saldırısına yanıt için Savaş Kabinesine yetki verdiği bildirildi.

Kanal 12 televizyonunda yer alan haberde, bu adımla Savaş Kabinesinin, Güvenlik Kabinesinin onayına ihtiyaç duymadan İran’ın saldırısına verilecek yanıt konusunda karar alabileceği belirtildi.

Savaş Kabinesinin yetkilendirilmesiyle, İran’a verilecek yanıt konusunda karar alma sürecinin hızlı ve kolay hale geleceği ifade edildi.

04.12

Suudi Arabistan, bölgedeki askeri gerilimin artması ve bunun tehlikeli yansımalarından “büyük endişe duyduğunu” açıkladı.

04.00

İsrail ordusu, İran’ın saldırılarının ardından yaptığı uyarıyı güncelleyerek, sığınaklarda kalmaya gerek olmadığını duyurdu

03.35

İSRAİL BM’Yİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

İsrail BM’yi saldırı altında olduğu gerekçesiyle acil toplantıya çağırdı.

03.30

BM Genel Sekreteri Guterres, İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırılarını kınadı, bölgede saldırganlığın derhal son bulması ve tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu.

03.22

İran’ın başkenti Tahran’da toplanan bir grup, İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava araçlarıyla (İHA) başlattığı saldırılara destek vererek gösteri düzenledi.

AHRAN1

TAHRAN2

“TEHDİTLERİN ÇOĞU İSRAİL HAVA SAHASI DIŞINDA ÖNLENDİ”

03.19

İsrail ordusu: İran’dan (İsrail’e) 200’den fazla insansız hava aracı, seyir füzesi ve balistik füze gönderildi. Tehditlerin çoğu İsrail hava sahası dışında önlendi

03.15

FÜZE VE İHA’LAR ASKERİ ÜSSE İSABET ETTİ

İsrail ordusu: İran’ın saldırısında ülkenin güneyindeki bir askeri üste küçük çaplı hasar oluştu, can kaybı olmadı. 1 kişi yaralandı.

03.12

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait ilave jetler ile yakıt ikmal tankerlerini Orta Doğu’ya konuşlandırdıklarını duyurdu.

1

03.04

İran’ın saldırısında İsrail’in Negev’deki askeri üssünün vurulduğu iddia edildi.

03.00

İran’ın İsrail’e başlattığı saldırıda, bazı füzelerin hedefleri vurduğu görüldü.

02.30

İran’ın İsrail’e insansız hava araçlarıyla saldırı başlattığını duyurmasının ardından Kudüs semalarında yer yer patlamalar görüldü.

AA-20240413-34263177-34263174-KUDUS_SEMALARINDA_YER_YER_PATLAMALAR_GORULDU

AA-20240413-34263177-34263172-KUDUS_SEMALARINDA_YER_YER_PATLAMALAR_GORULDU

02.20

ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik toplantısından fotoğraf paylaştı

“İran’ın İsrail’e yönelik saldırılarına ilişkin güncel bilgiler için ulusal güvenlik ekibimle az önce görüştüm. İran ve onun vekillerinden gelen tehditlere karşı İsrail’in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır”

1

02.05

Ürdün’ün başkenti Amman’ın üzerinde patlamalar yaşandı

02.00

PUTİN’DEN AÇIKLAMA

“ABD, İsrail’i desteklemek için İran’a saldırırsa, Rusya, İran lehine olaya dahil olur.”

01.52

İran’ın fırlattığı İHA ve füzeler İsrail’e ulaştı. Birçok bölgede sirenler çaldı

israil

01.40

İsrailli bir savunma yetkilisi, İsrail’e ateşlenen yüzlerce en az 100 insansız hava aracının İsrail hava sahası dışında ABD tarafından durdurulduğunu söyledi.

01.27

İRAN: “MESELE SONUÇLANMIŞTIR”

İran’ın BM Misyonu tarafından yapılan açıklamada, “İran’ın BM Anlaşması’nın 51. maddesindeki meşru müdafaa hakkına dayanan askeri hamlesi, siyonist rejimin Şam’daki diplomatik binalarımıza saldırısına cevaptı. Mesele sonuçlanmıştır diyebiliriz. Ancak, İsrail rejimi bir hata daha yapacak olursa İran’ın cevabı daha sert olacak. Bu, İran ile İsrail rejimi arasında bir çatışmadır, ABD bundan uzak durmalı” ifadeleri kullanıldı.

01.24

İNGİLİZ UÇAKLARI HAVALANDI İDDİASI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bölgesindeki İngiliz egemen üslerinden, Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bazı savaş ve tanker uçaklarının, İran-İsrail gerilimi üzerine kalkış yaptığı ileri sürüldü.

01.23

Ürdün’de Hükümet Sözcüsü ve İletişim Bakanı Muhenned Mubaydin, ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğine ilişkin çıkan haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

ürdün1

01.20

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: “AB, İran’ın İsrail’e kabul edilemez saldırısını şiddetle kınıyor. Bu benzeri görülmemiş bir gerilim, bölgesel güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir”

01.13

İsrail’e İHA ve füze saldırısı başlatan İran’da halk sokaklarda kutlama yapıyor.

hgfjfj

01.10

İsrail’den İran’a mesaj: “Bu gece İran’da deprem olacak”

01.04

“İRAN EN KÖTÜ SENARYOYU HAYATA GEÇİRDİ”

ABD savunma ve istihbarat yetkilileri İran’ın en kötü senaryoyu hayata geçirdiğini söyledi.

01.00

MISIR’DAN ‘İTİDAL’ ÇAĞRISI

Mısır ordusu alarm seviyesine geçerken, hükümet taraflara ‘itidal’ çağrısında bulundu.

00.49

Eski ABD Başkanı Donald Trump: İsrail saldırı altında! Bunun olmasına asla izin verilmemeliydi. Ben Başkan olsaydım bu asla olmazdı!

00.45

Ürdün bazı İran İHA’larını düşürdüğünü duyurdu.

ghfhdfh

00.40

“İLK BALİSTİK FÜZE DALGASI BAŞLADI”

İran Devlet Ajansı: Tahran ilk balistik füze dalgasını başlattı

00.32

İNGİLTERE DE DAHİL OLDU

İngiltere, İsrail’in savunmasına yardım edeceğini duyurdu.

00.22

Lübnan, İran’dan İsrail’e yönelik başlatılan İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu

00.17

ABD Başkanı Joe Biden’ın, İran’ın İsrail’e hava saldırısıyla ilgili gelişmeleri ulusal güvenlik ekibiyle Beyaz Saray’daki Durum Odası’ndan takip edeceği bildirildi.

biden3

00.00

“ABD’YE GEREKLİ UYARIYI YAPTIK”

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’e saldırı konusunda ABD’ye gerekli uyarıyı yaptıklarını belirtti. Abdullahiyan, “İsrail rejiminin İran’ın Şam’daki büyükelçilik binasına düzenlediği terör saldırısı ve uluslararası hukukun ve Viyana Sözleşmelerinin ihlalleri gündeme geldi. Ülkemizin pozisyonlarını anlattım. ABD’ye gerekli uyarının yapıldığını vurguladım.” dedi.

23.50

“ONLARCA FÜZE VE İHA’LARLA OPERASYON BAŞLATTIK”

İran Devrim Muhafızları Ordusu: İsrail’e onlarca füze ve insansız hava aracıyla operasyon başlattık

23.48

İsrail 12 Kanalı: Ordu, Lübnan’ın kalbine saldırı başlattı

23.40

Beyaz Saray: İran, İsrail’e hava saldırısı başlattı. İsrail’in güvenliğine desteğimiz tam. ABD, İran’dan gelen tehditlere karşı (İsrail’in) savunmasını destekleyecek

beyaz-saray

23.35

HAMANEY’DEN İLK AÇIKLAMA

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney: Siyonist rejim ektiğini biçecek

hamaney

23.33

İran’a ait droneların gece 02:00 gibi İsrail’e yaklaşması bekleniyor.

23.28

İLK FIRLATMA BİR SAAT ÖNCE GERÇEKLEŞMİŞ

ABD ilk fırlatmayı öğrendiğinde İsrailli yetkililere haber verdi. İlk fırlatmanın yaklaşık 1 saat önce olduğu belirtiliyor.

23.26

ABD Hava Kuvvetleri, İran’ın fırlattığı dronları İsrail’e ulaşmadan havada vurmayı deneyecek.

23.15

İSRAİL ORDUSU: ‘SAVUNMAMIZ HAZIR’

İsrail Ordusu: İran’dan İsrail’e doğru saldırı için çok sayıda İHA gönderildi ancak henüz ulaşmadı; savunmamız hazır

23.05

İsrail ordusu, İran’ın hamlesi sonrasında savaş pozisyonuna geçti.

23.01

NETANYAHU: ‘HAZIRLIKLIYIZ’

Netanyahu, “İran’dan gelebilecek saldırıya karşı hazırlıklıyız” dedi.

23.00

İRAN SALDIRIYI BAŞLATTI

İran, İsrail’e çok sayıda İHA fırlattı. İHA’ların saatler içinde İsrail’de olacağı ifade edildi.

22.45

İsrail medyası: İsrailli üst düzey yetkililer, yeraltında bulunan özel sığınaklara yerleşti. Toplantıları burada yapıyorlar.

22.30

HAVA SAHALARI KAPATILDI

Ürdün, Irak, Mısır, Kuveyt, tüm hava sahasını, İran ise Tahran’daki hava sahasını uçuşlara kapattı.

22.00

OKULLAR TATİL EDİLDİ

İsrail, ülkedeki okullarda eğitime ara verdi.

Mynet Youtube
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Son dakika: Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 14 ev etkilendi, çok sayıda kişi tahliye edildiSon dakika: Gaziosmanpaşa’da toprak kayması! 14 ev etkilendi, çok sayıda kişi tahliye edildi
Okul müdürü 9 kız öğrenciyi taciz ettiOkul müdürü 9 kız öğrenciyi taciz etti
Havalimanı girişinde yakalanmıştı! Mahkemede 'zırhlı araç' sorusuna yanıt: 'Bomba atsanız işlemez'Havalimanı girişinde yakalanmıştı! Mahkemede ‘zırhlı araç’ sorusuna yanıt: ‘Bomba atsanız işlemez’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir