Pek çok Türk de bu haberi bekliyordu! Almanya'da çifte vatandaşlığın transferi: yarın başlıyor

Yeni yasayla Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşacak ve çifte vatandaşlığın önündeki engeller ortadan kalkacak. Alman vatandaşı olmak isteyenlerin kendi ülkelerinin vatandaşlığından vazgeçmeleri gerekmeyecek. Böylece Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları artık Türk vatandaşlığından çıkmadan Alman vatandaşlığını alabilecek.

8 YILDAN 5 YILA İNECEK

Yeni yasa aynı zamanda Alman vatandaşlığı almak için gereken süreyi de kısaltıyor. Artık Alman vatandaşlığı almak için gereken yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Alman vatandaşlığını kazanmak isteyen kişinin akademik veya mesleki açıdan ülkenin yaşam koşullarına uyum sağlama konusunda başarılı olması, gönüllü çalışma yapması veya dil öğrenmek için özel çaba sarf etmesi durumunda bu süre 3 yıla indirilebilecek.

“SEÇENEK MODELİ” YOK OLUYOR

Almanya'da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin ülkede en az 5 yıldır yasal olarak ikamet etmesi durumunda Alman vatandaşlığı alabilecekler.

Daha önce yürürlükte olan ve insanları 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında seçim yapmaya zorlayan “seçenek modeli” kaldırıldı.

Vatandaşlık başvurusunda bulunanların Almanca bildiklerini göstermeleri ve vatandaşlık sınavına girmeleri gerekmektedir.

B3

ALMANYA'NIN TARİHSEL SORUMLULUĞU KABUL EDİLMELİ

Yahudi aleyhtarı, ırkçı, yabancı düşmanı veya diğer insanlık dışı eylemlerde bulunanlara ve kadın-erkek eşitliğini kabul etmeyenlere Alman vatandaşlığı verilmeyecektir.

Alman vatandaşlığını kazanmak isteyenler, özgürlükçü bir toplumun değerlerinin yanı sıra Almanya'nın Nasyonal Sosyalist rejimin kanunsuzluğu ve sonuçları konusundaki özel tarihsel sorumluluğunu da kabul etmelidir. Bu sorumluluk Yahudi yaşamının korunmasını da içerir.

Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Alman vatandaşı olmak isteyenlerin liberal bir toplumun değerlerini kabul etmeleri gerektiği belirtiliyor ve şöyle deniliyor: “Bu değerleri paylaşmayan, hatta bunlara karşı hareket eden kişiler Alman vatandaşı olamazlar ” İfadesi kullanıldı.

Açıklamada, Almanya'da artan Yahudi karşıtlığına tepki olarak vatandaşlık sınavındaki soru listesinin genişletildiği ve “Antisemitizm, İsrail Devleti'nin varoluş hakkı ve Almanya'daki Yahudi yaşamına ilişkin yeni sınav sorularının” eklendiği belirtildi. ” Açıklamaya yer verildi.

Alman vatandaşlığı almak isteyenlerin kendilerinin ve ailelerinin geçimini sosyal yardım almadan sağlaması gerekiyor.

MİSAFİR İŞÇİ NESLİNE KOLAYLIK

30 Haziran 1974 tarihine kadar iş sözleşmesi kapsamında Federal Almanya Cumhuriyeti'ne (Batı Almanya) ve 13 Haziran 1990 tarihine kadar sözleşmeli işçi olarak eski Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne (Doğu Almanya) gelen işçiler için yazılı sınav ve vatandaşlığa giriş için diğer belirli koşullar geçerli olmayacaktır.

Berlin Land Göçmenlik Dairesi Müdürü Engelhardt Mazanke, yeni yasa hazırlıklarını ve Alman vatandaşlığına başvururken nelere dikkat edilmesi gerektiğini AA muhabirine değerlendirdi.

Vatandaşlık konularına ilişkin sorumlulukların 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren belediyelerden Göç Dairesi'ne devredildiğini belirten Mazanke, bu sayede süreci kolaylaştırmak, merkezi bilgilendirmek ve hepsinden önemlisi bu süreçleri dijitalleştirmek mümkün olduğunu söyledi.

Vatandaşlık başvurularının dijital ortamda yapılabileceğini belirten Mazanke, şöyle konuştu: “Böylece vatandaşlığa geçmek isteyenler (Almanca) günün herhangi bir saatinde başvuru yapabilirler. Ayrıca, önceden 'Hızlı Kontrol' testine girerek şartları karşılayıp karşılamadığınızı görebilirsiniz. Vatandaşlığa geçmenin gereklilikleri ve koşulları, vatandaşlığa geçmek isteyenler içindir.” Bu bizim için de inanılmaz bir kolaylık çünkü artık bireysel vakalarda prosedürler çok daha hızlı ilerleyebiliyor.” dedi.

Yeni yasanın vatandaş olmak isteyenlere bir miktar fayda sağlayacağını belirten Mazanke, şunları söyledi: “Ancak birçok kişi uzun süredir yasa koyucunun bu siyasi kararını beklediği için daha fazla soru gelmesini bekliyoruz. Süreçler muhtemelen daha da uzun süreler gerektirecek ancak artık Alman “olmak isteyenler için kesinlikle büyük kolaylık olacak”..

“Davaların hızla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız”

Oluşacak yoğunluğa departmanın hazır olup olmadığı sorulduğunda Mazanke, şunları söyledi: “Dürüst olmak gerekirse şu anda tam olarak kaç kişinin başvuracağını tahmin etmek mümkün değil. Bu konuda gerçekten güvenilir bir tahmin yapamam. Gerçekten hazır mıyız sorusuna cevap verebiliriz. Ancak süreçleri mümkün olduğu kadar işleyebiliriz.” “Bunu hızlı ve verimli bir şekilde bitirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

Mazanke, bu yıl iletilen taleplerin tamamının sonuçlandırılmasının mümkün olmayacağını kesin olarak söyleyebileceğini kaydetti.

Geçen yılın sonlarına kadar kişinin başvuru yapmadan önce “bilgilendirme görüşmesine” katılmasının zorunlu olduğunu belirten Mazanke, “Bunun için randevu almak gerekiyordu ve randevu süresi çok kısaydı. Bu da bir süre beklemek zorunda kaldıkları anlamına geliyordu.” Artık çok daha kolay hale geldi çünkü kriterlerinin karşılanıp karşılanmadığını hızlıca kontrol edebiliyorlar ve çok hızlı bir şekilde başvuru yapabiliyorlar.” dedi.

Bu yıl vatandaşlığa alınan vatandaş sayısının artacağını vurgulayan Mazanke, şöyle konuştu: “Geçen yıl Berlin'de 9 bin kişi Alman oldu. Bu yıl 20 bin kişiyi vatandaşlığa almak istiyoruz. Yani bu sayı iki katından fazla olacak.” “dedi

Ancak son dönemde belediyelerden 40 bin başvurunun henüz işleme alınmadığını söyleyen Mazanke, dijital başvuru süreciyle şu ana kadar 20 bin başvurunun daha yapıldığının bilgisini paylaştı.

Mazanke, bunlar hesaplandığında ve bu yıl 20 bin başvuru sonuçlandığında bu yıl tüm başvuruların tamamlanmayacağını belirterek, bundan sonra başvuruların yapılacağını vurguladı.

Mazanke, önceki soruların önce işlenip işlenmediği ve hangi sırayla işlendiği sorusuna yanıt vererek, bu açıdan karma bir modele karar verdiklerini söyledi.

Çeşitli kriterlere bakarak karar verdiklerini belirten Mazanke, şöyle konuştu: “Çünkü bugün vatandaşlık başvurusunda bulunan ve tüm şartları sağlayan birinin yıllarca beklemesinin doğru olmadığını, hatta her zaman erken check-in yapıp yapmadığını kontrol etmenin de verimli olmadığını düşünüyoruz. Bu duruşmanın zamanı geldi.” dedi.

Burada başvuruların eksiksiz olmasının belirleyici olduğunu vurgulayan Mazanke, şöyle konuştu: “Eğer acil bir neden varsa, örneğin vatandaşlığa kabul belgesini almadan bir kişi memur olarak öğretmen olamıyorsa o zaman biz de iletmeye çalışıyoruz. bu tür sorular.” dedi.

Alman vatandaşlığı almak isteyenlere tüm belgeler tamamlandığında öncelikle “Hızlı Kontrol” yaparak dijital başvuru yapmalarını tavsiye eden Mazanke, işlemlerin ne kadar sürede sonuçlanacağı sorulduğunda şu yanıtı verdi: “Başvuruların ne zaman gerçekleşeceğini tahmin edemiyoruz Aslında kesinleşecek ortalama işlem süresinin ne kadar süreceğini söyleyemem.” Çünkü ne kadar yeni soru alacağımızı bilmiyoruz.” diye yanıtladı.

Mazanke, başta Berlin'deki Türk toplumundan olmak üzere çok sayıda kişinin başvuru yapmasının beklendiğini sözlerine ekledi.Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bolivya'da darbe girişimi!  Saraya bu şekilde girmeye çalıştılarBolivya'da darbe girişimi! Saraya bu şekilde girmeye çalıştılar
Gökçeada açıklarında 4,4 büyüklüğünde depremGökçeada açıklarında 4,4 büyüklüğünde deprem
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Lübnan Başbakanı Necip Mikati arasında kritik görüşmeCumhurbaşkanı Erdoğan ile Lübnan Başbakanı Necip Mikati arasında kritik görüşme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir