Olası bir İran saldırısı öncesinde bölgede gerilim tırmandı! Haberler ardı ardına geldi

İsrail, 1 Nisan'da Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğunu vurdu. Kazada 2'si general 7 kişi hayatını kaybetti. İran, İsrail'in saldırısına “cezalandıracağız” diyerek karşılık verirken, İsrail de İran'a karşı hazır olduğunu iddia etti.

ZAMAN VERDİLER

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'i İran'ın saldırılarından koruyacaklarını söyledi. ABD medyasında yer alan haberlere göre, istihbarat kaynaklarından alınan raporlara göre, İran bugün veya en geç yarın akşam misilleme amaçlı bir saldırı gerçekleştirecek.

HİZBULLAH'IN İSRAİL'E SALDIRISI

Bu açıklamanın ardından dünyanın gözü İran'a çevrilirken, Hizbullah güney Lübnan'dan İsrail'e füze saldırısı düzenledi. Hizbullah hareketi, Güney Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine düzenlenen saldırıya ilişkin bir açıklama yayınladı. İsrail güçlerinin güney Lübnan'a yönelik düzenlediği saldırılara yanıt olarak İsrail'in Yukarı Celil'deki askeri üssü El Zaur'a onlarca Katyuşa füzesinin vurulduğu bildirildi.

BİDEN'IN İLK AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Nisan'da Suriye'deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail'e İran'ın misillemesinin “her an” olabileceğini söyledi. Beyaz Saray'da gazetecilere konuşan Biden'a, İran'ın İsrail'e yönelik olası saldırısı soruldu.

İran'ın İsrail'e ne kadar sürede saldırabileceği yönündeki soruya Biden, “Güvenilir bilgi almak isterim ama beklentim bunun her an gerçekleşebileceği yönünde” dedi. dedi.

Biden, İran'ı İsrail'e saldırmaması konusunda uyararak, “İsrail'i savunmaya kararlıyız. İsrail'i destekleyeceğiz. İsrail'in savunulmasına yardımcı olacağız ve İran başarılı olamayacak.” dedi.

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi. İfadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

ABD'DEN DİKKATLİ HAREKET

Olası İran saldırısı öncesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower kuzeye, Kızıldeniz'e doğru hareket etti.

Ekran görüntüsü 2024-04-12 213844

İSRAİL'DEN AÇIKLAMA

İsrail ordusu Hizbullah saldırısına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine doğru 40 füzenin ateşlendiği ve bunların bir kısmının demir kubbe sistemiyle vurulduğu, bir kısmının ise boş yere düştüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca Hizbullah saldırısında herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

ALMANYA'NIN VATANDAŞLARINA ÇAĞRISI: 'İRAN'I TERK EDİN'

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Alman vatandaşlarına İran'ı terk etmeleri konusunda uyarıda bulunuldu. Tahran ile İsrail arasında mevcut gerilimin aniden tırmanma riskinin bulunduğu belirtildi. Açıklamada, “Alman vatandaşları keyfi tutuklama, sorgulama ve uzun hapis cezalarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya. Özellikle İran ve Alman çifte vatandaşlığına sahip vatandaşlar risk altında. Hava, kara ve deniz ulaşım yollarının da vurulabileceği vurgulandı.” gerilimin tırmanması.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Şırnak'ta bir kamu görevlisi taciz iddiasıyla dövüldü!  Valilikten AçıklamaŞırnak'ta bir kamu görevlisi taciz iddiasıyla dövüldü! Valilikten Açıklama
Muş'ta esrarengiz cisimler nedeniyle panik!  Bu birçok ilde görüldüMuş'ta esrarengiz cisimler nedeniyle panik! Bu birçok ilde görüldü
Uçağınıza bomba tehdidi!  Bükreş'e acil iniş yapan uçakta arama yapıldıUçağınıza bomba tehdidi! Bükreş'e acil iniş yapan uçakta arama yapıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir