Madımak'ta katledilen aydınların anısına denize karanfil bırakıldı – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet'in Ege Haberleri

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, İzmir işçi ve demokrasi güçleri, STK'lar, meslek kuruluşları ve siyasi partiler, Alevi Bektaşi Federasyonu'nun Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlediği etkinliğe katıldı.

“Her yerde Madımak var, her yer yanıyor. Sivas'93. “Unutmadık, unutmayacağız” Katledilen aydınların söz ve fotoğraflarının yer aldığı pankart açan vatandaşlar, “Sivas'ı unutmayın, unutulmasın”, “Sivas gitmez”, “Sivas'ı yakanlar AKP'yi kuranlardır”, “Özgür, laik, demokratik Türkiye”, “Don' Unutma, af yok, uzlaşma yok”, “Gün gelecek katiller halk önünde hesap verecek” “Annelerin öfkesi katillere galip gelecek”, “Sicas sorumlu tutulacak” sloganını attı. Grup daha sonra öldürülenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Basın açıklamasını Alevi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Bektaşi Gülbahar Kaplan okudu.Madımak katliamının insanlık suçu olduğunu ve zaman aşımı olamayacağını belirtti.

Açıklamanın ardından öldürülen aydınların isimleri tek tek okunarak bir dakika boyunca alkışlandı. Daha sonra Gündoğdu Meydanı'na çıkan vatandaşlar sloganlar atarak katledilenlerin anısına İzmir Körfezi'ne karanfil bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir