Macron'a soğuk duş! Fransa'da seçimlerin ilk sonuçları geldi: Yarışta öndeler

Yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemleri, Fransa ana karasında 18.00'de, başkent Paris, Marsilya ve Nice gibi önemli şehirlerde ise 20.00'de sona erdi.

YARIŞA LİDERLİK YAPIYORUM

Çıkış anketlerine göre aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi (RN) ilk turda oyların yüzde 34'ünü alarak yarışı önde götürüyor.

İkinci sırada sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı yüzde 28 oyla yer aldı.

MACRON'UN PARTİSİ ÜÇÜNCÜ SIRADA

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un “Cumhuriyet için Birlikte” ittifakı yaklaşık yüzde 20 oyla üçüncü sırada yer alıyor.

Merkez sağ Cumhuriyetçi Parti (LR) ve müttefikleri yüzde 10 civarında oy alırken, seçimlere katılım oranı yüzde 67,5 oldu.

TBMM'de 5 yıl görev yapmak üzere 577 milletvekilinin seçileceği erken genel seçimlerin ikinci turu 7 Temmuz'da yapılacak.

İlk tur seçimlerin geçici sonuçlarının birkaç saat içinde açıklanması beklenirken, resmi sonuçların ise 1 Temmuz'da İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanması bekleniyor.

Fransız Polinezyası Yüksek Komisyonu'nun kesin olmayan sonuçlarına göre, merkez sağ bağımsızlık karşıtı Moerani Frebault, ilk seçim bölgesinde oyların yüzde 54'ünü alarak seçimlerin ilk turunda milletvekili seçildi.

Frebault, Fransa'nın anakara toprakları ile kolonileri arasındaki saat farkı nedeniyle ilk turda seçilen ilk parlamento üyesi oldu.

FRANSA ERKEN SEÇİME ÇIKIYOR

Fransa'da son 3 seçimde de oylarını artırmaya devam eden aşırı sağ Ulusal Birlik (RN), 9 Haziran'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 31,4 ile açık farkla birinci olurken, ardından Başkan Emmanuel geldi. Macron parlamentoyu feshetti ve ilk turda oy kullandı. Erken seçimin 30 Haziran'da, ikinci turun ise 7 Temmuz'da yapılmasına karar vermişti.

Ülkede aşırı sağın yükselişi birçok kentte protesto ve gösterilere yol açtı.

Fransa'nın merkez partilerinin çok sayıda üyesi aşırı sağa karşı işbirliği çağrısında bulunurken, Sosyalist Parti (PS), Esnek Olmayan Fransa (LFI), Yeşiller (EELV) ve sol kanat Fransız Komünist Partisi (PCF) işbirliği yapacaklarını açıkladı. birlikte hareket ederek Yeni Halk Cephesi adını verdiler. Göreve aday olmaya karar verdi

Aşırı sağcı RN, merkez sağ Cumhuriyetçi Parti'nin (LR) lideri Eric Ciotti ve bazı LR üyeleriyle ittifak kurarken, iktidardaki Rönesans partisi ve ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi “Cumhuriyet için Hep Birlikte” grubunu oluşturdu. . “İttifak.

Görev süresi Nisan 2027'de dolacak olan Başkan Macron, aşırı sağcı RN partisi Meclis'te çoğunluğu kazansa bile istifa etmeyeceğini duyurdu.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yer: Ankara!  Hastane otoparkına girdiYer: Ankara! Hastane otoparkına girdi
    '25 bin liranın altındaki maaşları kabul etmiyoruz' '25 bin liranın altındaki maaşları kabul etmiyoruz'
Denizin dibinde uyuyakalınca sürüklendi!  Son anda kurtulduDenizin dibinde uyuyakalınca sürüklendi! Son anda kurtuldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir