Koleksiyon Hatay'da başladı: Yurt dışında kamptan 50 TL, içeride 70 TL… – Son Dakika Hayat Haberleri

Depremin yaralarının sarıldığı Hatay'ın bereketli topraklarında çilek hasadı devam ediyor. Bol hasat döneminde çiftçilerin yüzünü güldüren çileğin kilogram fiyatı 70 TL oldu.

Türkiye'nin en önemli tarım şehirlerinden biri olan Hatay'ın verimli topraklarında birçok ürün yetiştirilmektedir. Havaların ısınmasıyla birlikte yaz meyvesi çilekler dallarda olgunlaşmaya başlıyor. Yüzyılın felaketiyle sarsılan Antakya'da deprem mağduru çiftçilerin geleceğe dair umutlarını yeniden alevlendiren bol çilek hasadı başladı. Çiftçi Aziz Öztürk'ün Tahtakapı İlçesi'nde yetiştirdiği çilekler yurt dışına 50 TL'ye ihraç edilirken, tarlada 70 TL'ye satılıyor. Zorlu çilek hasadında çalışan vasıflı kadın işçiler ortalama 7 saat çalışarak günlük 500 TL ücret alıyor.

“YURT DIŞINDA SAHADAN 50 TL OLURKEN, YURTİÇİ 70 İLA 80 TL ARASINDA SATIŞ YAPIYORUZ.”

Tarla sahibi Aziz Öztürk, bu yılki rekoltenin geçen yıla göre daha iyi olduğunu söyledi.Bu yıl geçen yıla göre daha iyi bir hasat elde ediyoruz. Çileklerimiz de tat, şekil ve aroma bakımından çok güzel. Burası 5 dekar ama biz 3 dekara çilek ektik. Bu bizim dördüncü hasadımız. Yeni başladık ama hasadımız iyi gidiyor. Kamptan yurt dışına 50 TL karşılığında gidiyor. Yurt çapında da 70 ile 80 TL arası satış yapıyoruz. Marketler tarlalardan 70 TL'ye alıp 80-100 TL'ye satıyor. Ülkemizde kamp fiyatı 70 TL ile 80 TL arasındadır.” dedi.

Çilek toplamanın zor bir iş olduğunu belirten Aziz Öztürk, şöyle konuştu: “Zor çünkü işçilerimiz bütün gün eğilerek çalışıyorlar. Çilek toplamak da kiraz toplamak kadar zor. İşçilerimizin yevmiyesi 500 TL. “İşçiler ortalama çalışıyor.” Günde 7 saat” dedi.

Çilek hasadında çok yorulduklarını belirten Esra Öztruk, şöyle konuştu: “Tahtaköprü ilçesindeyiz. Bu bizim dördüncü hasadımız. Geçen yıla göre çok iyi ve bereketli bir hasat oldu. Ürünlerimizin kalitesi de iyidir. Eğildiğimizde sırtımız ağrıyor. “Çok yorulduk” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir