Kırmızı Mercimek Besin Değeri: Kırmızı Mercimek Kaç Kalori?

genişletmek

Kırmızı mercimeğin besin değeri

100 gram kırmızı mercimek 41,94 gram karbonhidrat, 25,81 gram protein, 1,57 gram yağ ve 18,67 gram lif içerir. Ayrıca 14 mg sodyum, 1004 mg potasyum ve 26 mg kalsiyum içerir.

Kırmızı mercimek kaç kaloridir?

100 gram kırmızı mercimek 322 kalori, 1 yemek kaşığı kırmızı mercimek 32 kalori ve 1 bardak su 547 kalori sağlar. Uzun süre tok tutan sağlıklı bir besin olduğundan diyet listelerinin de vazgeçilmez besinlerinden biridir.

Kırmızı mercimeğin faydaları nelerdir?

Ülkemizde en çok tüketilen baklagillerden biri olan kırmızı mercimek fiyat açısından da uygundur. Bu nedenle hemen hemen her sofrada kırmızı mercimeğe rastlamak mümkündür. Besin değeri yüksek olan kırmızı mercimek vücut ve beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı da önleyici etkisi vardır.

Genel olarak anne sütünü artırıcı etkisi olduğu söylenen kırmızı mercimek aynı zamanda bağırsak hareketlerini de artırır. Sindirim sistemini destekleyen ve sindirimi kolaylaştıran kırmızı mercimek aynı zamanda enerji kaynağı olarak da görülüyor. Bu nedenle ağır spor yapan veya ağır işlerle uğraşan kişilerin kırmızı mercimek tüketmesi tavsiye edilir.

Kırmızı mercimeğin kan şekerini düşürücü etkisi olduğu için şeker hastalarının da tüketmesi gerektiği söyleniyor. Kırmızı mercimek kolesterolü dengeler, kan akışını artırır ve kalp-damar hastalıklarına iyi gelir. Besleyici olduğundan uzun süre tokluk sağlar ve aynı zamanda kilo kontrolü amacıyla da tüketilir.

Kırmızı mercimeğin yan etkileri

Kırmızı mercimeğin faydalarının yanı sıra aşırı tüketilmesi halinde yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır. Kırmızı mercimek yüksek lif içeriğine sahip olduğundan doğru şekilde pişirilmesi tavsiye edilir. Sindirimi zor bir besin olduğundan sürekli tüketildiğinde gaz sorunlarına neden olabilir.

Bu nedenle mideye olan etkilerini soracak olursanız suda bekleterek pişirip tüketmeniz tavsiye edilir. Bir gece önceden suda bekletip o şekilde pişirmek daha faydalı olacaktır. Kırmızı mercimeğin porsiyonlara dikkat edilerek düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kırmızı mercimek kilo vermenize yardımcı olur mu?

Kırmızı mercimek düzenli tüketildiği takdirde metabolizma hızlanır ve vücutta detoks etkisi yaratır. Ayrıca özellikle besin değeri açısından ödem azaltıcı etkiye sahiptir. Kırmızı mercimek kilo vermenize yardımcı olduğu için diyet listelerinde sıklıkla yer alır.

Akşam yemeğinde tüketildiğinde atıştırmalık isteğini azaltır ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kırmızı mercimek ununu kullanarak farklı tarifler yapmak aynı zamanda diğer gıdaların daha kalori dostu olmasına da yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir