İki ülkenin daimi temsilcileri BM Güvenlik Konseyi'nde görüşmelerde bulundu – Son Dakika Dünya Haberleri

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Sudan'daki gelişmelere ilişkin bir oturum düzenlendi.

Oturum sırasında Al-Harith Mohamed, BAE'yi Sudan ordusuyla savaşan Hızlı Destek Güçlerine (HDK) mühimmat ve silah sağlamakla suçladı. “Birleşik Arap Emirlikleri'nden silahlı destek alan HDK, sistematik olarak köy ve kasabaları hedef alıyor.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri Daimi Temsilcisi Abushahab, Sudan Daimi Temsilcisinin suçlamaları “anlamsız” Olarak tanımladı.

Abushahab, Sudan'ın dikkatleri sahada işlenen ciddi ihlallerden uzaklaştırmak için bu yönteme başvurduğunu savundu. “Tribün oynamayı bırakın ve başlattığınız çatışmayı sonlandırın.” Dedi.

Buna yanıt olarak Al-Harith Mohamed şunları söyledi: “Sudan'da barışı isteyenler iyi niyetle gelmeli. BAE terörü destekleyen bir devlettir.” Savaş cephesinde BAE pasaportlarına el konulduğunu iddia etti.

Sudan, BAE'nin HDK'yı desteklediğini iddia ederek 29 Mart 2024'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayette bulunmuş, BAE ise bu iddiaları reddetmişti.

Sudan'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Al-Harith Mohamed, 27 Nisan'da BM Güvenlik Konseyi'ne yazdığı mektupta, BAE'nin ülkesinde HDK'yı desteklediğini söyledi. “Savaşı başlattık” Kendisini savundu ve konseyden oturum yapılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir