Deniz kaplumbağası 'Tuba'dan sinyal alınamıyor – Son Dakika Hayat, Cumhuriyet'in Ege Haberleri

Muğla'nın Ortaca İlçesi İztuzu Plajı'ndaki Deniz Kaplumbağası Araştırma Rehabilitasyon ve Kurtarma Merkezi'nde (DEKAMER) Caretta Caretta deniz kaplumbağaları ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Bölgede yaralı bulunan kaplumbağalar merkezde tedavi altına alındıktan sonra denize bırakılırken, 2019 yılında yaralı olarak bulunan Caretta Caretta “Tuba” da DEKAMER'de tedavi altına alındıktan sonra kendisine uydu takip cihazı bağlanarak denize bırakıldı. 28 Ağustos 2019'da İztuzu Plajı'ndan deniz.

Yaşlarının 25 ila 30 arasında olduğu tahmin edilen dişi “kurbağa yavrusu” deniz kaplumbağası, 24 bin 912 kilometre yol kat ederek İyonya Denizi kıyılarına ulaştı. Rotasını gösteren harita 3 aydır 8 milyon kişi tarafından görülüp takip ediliyor. Takip cihazının pili bittiği için Tuba'dan sinyal alınamıyor.

“GERİ DÖNMESİNİ VE YUVASINI BEKLİYORUZ”

DEKAMER Müdürü Yakup Kaska, şunları söyledi: “2019 yılında tedavisini tamamladığımız ve 'Tuba' adını verdiğimiz deniz kaplumbağamızı, denize uydu takip cihazı bağlayarak serbest bıraktık. 'Tuba', dünyadan takip edilen ilk deniz kaplumbağası oldu. Türkiye'nin Adriyatik'e gittiğini ve 3 ay önce takip cihazının pilinin bittiğini, “En son sinyalini aldığımız Malta açıklarından Türkiye'ye yöneleceğini tahmin ediyoruz ve tekrar Dalyan'a dönüp yuva yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir