ABD'den TikTok kararı! Doğrulama geldi: 'Bu bir casus balonu'

ABD'nin TikTok ile savaşı devam ediyor. Bugün Temsilciler Meclisi'nde sosyal medya platformu TikTok'ta bir oylama gerçekleşti. Mecliste yapılan oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu TikTok'un, ABD varlıklarının başka bir şirkete satılmaması halinde ülkede yasaklanmasını öngören yasa tasarısı 58'e karşı 360 oyla kabul edildi.

SENATODAN SONRA BİDEN'İN ONAYINA TABİ OLACAK

Tasarıya göre ByteDance'in TikTok'u elden çıkarmak için 6 ay ila 1 yıl süresi var. Tasarıda ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ın satışlarda ilerleme kaydedildiğini belirlemesi halinde satış süresinin 90 gün daha uzatılabileceği belirtiliyor.
Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan tasarı, Senato'da yapılacak oylamanın ardından Biden'ın onayına sunulacak.

“CASUS BİR TOPRAKTIR”

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul, oylamanın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yasa tasarısı Amerikalıları ve özellikle Amerikalı çocukları, Çin propagandasının TikTok uygulaması üzerindeki kötü etkisinden koruyor. “Bu uygulama Amerikan telefonlarındaki casusluk balonudur” dedi.

TikTok bu hafta başında yaptığı açıklamada, 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğünü ayaklar altına alacak, 7 milyon işletmeye zarar verecek ve 24 milyar dolar katkıda bulunan bir platformu kapatacak bir yasak tasarısını bir kez daha dayatmak için devasa dış ve insani yardımları kullandı. Amerikan ekonomisi için yılda dolar. “Onları kullanmanız çok yazık” dedi.

BİDEN “ONAYLACAĞIM” DEDİ

ABD Başkanı Biden geçen ay yaptığı açıklamada, “Tasarı geçerse ben de geçireceğim” demişti.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
AK Parti'den CHP'ye geçti, yeni başkan araçları sergiledi! AK Parti'den CHP'ye geçti, yeni başkan araçları sergiledi!
beyan Hamas liderinden “Kuvay-i Milliye” açıklaması
DMM'den şirketin iddialarını yalanlama DMM'den “Kürecik Radar Üssü” iddialarını yalanladı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir