Zorunlu deprem sigortası poliçesinde artış – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre, 13 Ocak 2023 itibarıyla zorunlu deprem sigortası poliçe sayısı 11 milyon 147 bin 148’e ulaştı. Sigorta teminatları artarken 20 milyon 32 bin konutun yüzde 55,60’ı depreme karşı sigortalandı sismik risk.

2023 yılından itibaren betonarme yapılar için 3 bin 16 TL, diğer yapılar için 2 bin 80 TL zorunlu deprem sigortası yaptırılıyor.

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin doğrudan ve deprem sonrasında meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve heyelanın neden olduğu maddi zararları poliçede belirtilen limitler dahilinde nakden karşılar.

Bina tamamen veya kısmen hasarlı olsa dahi sigortalıdır.

DASK GARANTİ MİKTARI

25 Kasım 2022 tarihinden itibaren DASK tarafından verilen teminat tavan tutarı tüm yapı türleri için 640 bin TL olarak uygulanmaktadır.

Azami teminat tutarının belirlenmesinde, yıkılan evin yeniden inşa maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınır.

Sigortalının teminat tutarı (sigorta bedeli), azami teminat tutarını geçmemek kaydıyla, konutunun büyüklüğüne ve yapım tarzına göre belirlenir.

Konutun değerinin DASK tarafından verilen azami teminatı aşması durumunda sigortalı, muafiyet için sigorta şirketlerinden isteğe bağlı olarak ek teminat alabilir. Bunun için özel sigorta şirketlerinden konut sigortası yaptırmalısınız.

DASK NASIL YAPILIR?

Zorunlu Depreme Karşı Sigorta, sigorta aracılık hizmeti veren şirketler tarafından yapılır. Bir yıl vadeli düzenlenen DASK sigorta poliçelerine başvurular e-Devlet ve DASK’ın resmi internet sitesi üzerinden yapılıyor.

e-Devlet TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Poliçe Başvurusu yazıp Doğal Afet Sigorta Kurumu adı altındaki sekmeye tıklayarak gerekli bilgileri girdikten sonra poliçe talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom