Yönetici memura çifte zam: Kim ne kadar alacak? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Ahmet Ergen/NTV Ankara

Işgören ve emeklilerin ocak ayı maaş zammının yüzde 30 olmasına yönelik düzenleme Meclis’te kabul edildi.

Yeni maaşlar, 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde yüzde 30 zamma bakılırsa hesaplanacak.

Üst yönetici pozisyonundaki bazı memurların Ocak ayı maaş zammı ise daha yüksek oranda olacak.

KRİTİK TARİH 15 OCAK

Üst yönetici memurların çifte zam almasını sağlayacak adım ise geçen yıl yasalaşan ve 15 Ocak’ta yürürlüğe girecek ek gösterge düzenlemesi ile atıldı.

Yasanın 60. maddesiyle, yönetici pozisyonundaki memurlar için 15 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak şekilde ek maaş artışı yapılmış oldu.

KİMLER YARARLANACAK?

Ek zamdan, il müdürü ve üstündeki pozisyonlarda vazife meydana getiren memurlar yararlanacak.

KİM NE KADAR EK ZAM ALACAK?

60. madde kapsamındaki ek zam tutarı, bin 730 lira ile 10 bin 700 lira içinde değişecek.

Ek zam, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Diyanet İşleri Başkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Genel Sekreteri için 5 bin 850 lira olacak.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, il valileri, Ulusal Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri ve Özelleştirme İdaresi Başkanı, 5 bin 330 lira ek zam alacak.

Genel müdür 6 bin 800 lira, genel müdür yardımcıları 4 bin 770 lira, Daire Başkanı ve bakanlıkların Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde vazife meydana getiren il müdürü, bölge müdürü, il güvenlik müdürü, il müftüsü, vergi dairesi başkanları, 2 bin 600 lira ek zam alacak.

Öteki illerdeki il ve bölge müdürü, güvenlik müdürü, müftü, vergi dairesi başkanlarının ek zam tutarı ise bin 730 lira olacak.

Ek zamda en yüksek meblağ, birinci derslik olup birinci derecenin dördüncü kademesindeki mülki yönetim amirleri için 10 bin 700 lira olarak uygulanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.