Yerli hırdavat e-ticaret platformu ihracatı değerlendirdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Pandemi dönemiyle beraber dünyada değişiklik gösteren tüketici davranışları süratli bir halde dijitalleşme eğilimine girdi. Bu süreç, e-ticaret alanında hareketlenmeye yol açarken, birçok sektör şeklinde hırdavat sektörü de dijitalleşme trendine ayak uydurarak etkinlik ağını genişletti. Jeopolitik konumu itibarıyla değişik coğrafyalara mal tedariği yapabilen ülkemiz ise bu sayede dönem süresince global pazarda avantaj elde etti.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) 2022 Ekim Değerlendirmesi Raporu’na nazaran ülkemiz hırdavat sektörünün 2022’nin Ekim ayındaki ihracatında bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla aylık bazda %0,82’lik bir artış kaydetti. Bu zamanda Türkiye’nin en oldukça ihracat yapmış olduğu ülkelerin başlangıcında ise Almanya yer aldı.

Hırdavat sektörünün online pazaryeri platformu HirdavatBulurum.com’un Kurucu Ortağı Eshabil Kulaklı, sektörün Türkiye’nin toplam ihracatına olan katkısının da giderek arttığını ifade ederek, mevzuya dair şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“İDDMİB’in açıklamış olduğu rakamlar, hırdavat sektörünün yereldeki oyuncularının globaldeki dinamikleri iyi çözümleme ederek bunu avantaja çevirebildiğinin bir kanıtı. Bunun yanı sıra pandemi sonrası değişen tüketici alışkanlıklarını, e-ticaretin yükselişini, sektörün küresel çapta gelişim ve değişiklik gösteren alışkanlıklarına uyum sağladığının bir göstergesi. Gelecek dönemde de yerli şirketlerin bu kapsamda iş ağını daha da genişleterek hizmetlerini kıtalararası bir boyuta taşıyacağını ve ülkemizin öteki birçok sektörde olduğu şeklinde hırdavat sektöründe de ihracat rakamlarında üstün dereceli seviyeye ulaştıracağını düşünüyoruz.”

HIRDAVAT SEKTÖRÜNÜN YERLİ ŞİRKETLERİ JEOPOLİTİK KONUMU AVANTAJA ÇEVİRİYOR

Pandemi sonrası yaşanmış olan gelişmelerle beraber hırdavat sektöründe yeni pazar ve tecim yollarının oluşmasının birçok ülkenin ithalatta yön değiştirmesine yol açtığını belirten HirdavatBulurum.com’un E-tecim Direktörü Onur Kurt ise Türkiye’nin bu süreçte kilit bir rol üstlendiğini beyan etti.

Altyapı yatırımları ve coğrafi konumunun gücüyle Türkiye’nin, başta Avrupa olmak suretiyle dünyanın üretim üssüne dönüşeceğini belirten Onur Kurt, “Jeopolitik konumunun yanı sıra ekonomik gelişmelerden teknolojik eğilimlere, maliyet avantajlarından iş gücüne erişim mevzusunda avantajlı olan Türkiye, internasyonal firmalar için adeta bir çekicilik merkezi haline geldi. Bundan dolayı dünya genelinde yaşanmış olan politik ve ekonomik gelişmeler maliyet duyarlı endüstrilerin Türkiye’ye yönelmesini sağlamış oldu. Giderek daha rekabetçi olan küresel imalat arenasında büyümeyi sağlamak ve sürdürülebilir kılmak uzun vadeli yapısal eğilimler ve stratejik konumlandırma ile mümkün. Ülkemizin potansiyelini ve coğrafi konum avantajını doğru değerlendirerek hırdavat sektöründe de öteki  ülkeler içinde köprü olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.”

YERLİ ŞİRKETLERE E-TİCARET İÇİN ONLİNE PAZARYERİ PLATFORMU OLUŞTURDULAR

Hırdavat sektöründe tüm üreticilere ve tüketicilere e-ticaret yapabilecekleri bir pazaryeri oluşturduklarını aktaran HirdavatBulurum.com’un Kurucu Ortağı Eshabil Kulaklı, açıklamalarına şu sözlerle sonlandırdı:

“E-tecim platformumuzda tüm kullanıcılara görüntülü destek, aynı gün kargo, ödeme kolaylığı, anında iade garantisi şeklinde birçok fırsat sunuyoruz. Platformumuzla beraber ülkemizin hırdavat sektörüne katkıda bulunan işletmelerin hem gereksinimlerini karşılayabileceği hem de satış yapabileceği bir ortam yaratmaktan oldukça mutluyuz. Gelecek dönemde daha oldukça işletmeye ulaşarak hırdavat sektörünün ülke ekonomisindeki payını artırmayı hedefliyoruz.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.