Yeni Konut Finansman Programı usul ve esasları düzenlendi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

4 Ocak’ta Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın lansman programı aracılığıyla Yeni Konut Finansman Programı (Campagna Nuova Casa) kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu çerçevede bankalar, Yeni Konut Finansmanı Programı kapsamında 16 Ocak itibarıyla ön başvuruları almaya başladı. Yeni konut inşaat finansman programına ilişkin Kamu Maliyesi ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 28 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Programın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen Cumhurbaşkanı Kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bankalar bugünden itibaren değerlendirdikleri başvuruların kredi işlemlerini anılan kurallar çerçevesinde gerçekleştirebilecek.

Yönetmelikte, yukarıda açıklandığı üzere, katkı paylarından yararlanabilecek konutlar ve esnek ödeme uygulamaları, ödenebilecek konutların finansmanı, konut finansmanı için katkı paylarının kullanım yöntemleri, son kullanma tarihi, Hazine katkısının kullanımında uygulanacak faiz ve kar paylaşımı oranları, azami konut ve kredi tutarları, ödeme planı talepleri.

Bankalarca konut finansmanı için yeterli ödeme gücüne sahip olduğu değerlendirilen ve katkı payına ihtiyacı olan vatandaşlar programdan yararlanabilecek.

İstanbul 1. bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge ve diğer illerin 3. bölge olarak belirlendiği Program kapsamında 18 yaş ve üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hibeden yararlanabiliyor. bölge, gerçek kişiler yararlanabilir.

Bu karar kapsamındaki katkı paylarından ve esnek ödeme uygulamasından yararlanabilmek için konut finansmanı başvurusunda bulunan kişilerin bankacılık mevzuatı ve uygulamaları çerçevesinde yeterli ödeme gücüne sahip olması gerekecek, bu değerlendirme bankalar tarafından yapılacaktır.

Kendileri, eşi veya 18 yaşından küçük çocukları üzerinde hak sahibi olanlar, bu karar veya esnek ödeme uygulaması kapsamında katkı payı alamayacak.

Program katkı paylarından ve esnek ödeme planından yararlanabilmek için başvuru sahiplerinin konut finansmanı başvurusu tarihinden itibaren son bir yılda (bu tarih dahil) yurt içinde en az 270 gün SGK primi ödemiş olmaları gerekmektedir.

Bu karar kapsamında, konut finansmanı katkı payından yararlanmak için bankalara başvuranların azami net aile geliri birinci bölge için 80.000 lira, ikinci bölge için 65.000 lira ve 45.000 lira olarak belirlendi. üçüncü bölge için Azami net hane geliri için konut/konut projesinin bulunduğu bölge esas alınacaktır.

Kararla öngörülen finansman en fazla 15 yıl süreli Esnek ödeme uygulamasında vade 15 yılı geçmeyecek ve banka ile başvuru sahibi arasındaki anlaşma ile belirlenecektir.

KREDİ 0,69 FAİZLE VERİLEBİLİR

Hazine katkısı öngörülen kredilerde 15 yıl vadeli eşit ödeme planı uygulanacak olup, bu kapsamda faiz/katılım oranları 2 milyon liraya kadar olan kredilerde yüzde 0,69, 2 milyon liraya kadar olan kredilerde yüzde 0,79’dur. 2-4 milyon lira, 4-5 milyon lira, milyon lira arasındaki kredi miktarı için yüzde 0,99 olacak.

Gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılacak tahminde, konutun değeri ve konut satış bedelinin birlikte birinci bölge için 9 milyon lirayı, ikinci bölge için 5 milyon lirayı ve ikinci bölge için 3 milyon lirayı geçemeyeceği tahmin ediliyor. üçüncü bölge.

Bu karar kapsamında kullanılacak kredinin azami tutarları, gayrimenkul ekspertiz raporunda belirtilen konut değerinin yüzde 90’ını geçmeyecek ve ilk bölge için 5 milyon lira, 3 milyon lira olacak. ikinci bölge için 2 milyon lira, üçüncü bölge için 2 milyon lira.

Programda, daha önce satışı yapılmamış müteahhitlere ait konutlar ile inşaatı başlamamış veya inşaatı devam eden konut projeleri için sağlanacak konut finansmanı değerlendirilecek.

Ayrıca, program kapsamında, arsa payı karşılığında inşaat sözleşmesi kapsamında arsa payı sahipleri ve müteahhitler de müteahhit olarak kabul edilecektir.

Program kapsamındaki diğer koşullar hakkında bilgi, programa dahil olan bankalardan alınabilir.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.