Yeni binalar için yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Binalarda yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlıyor.

Düzenleme, Türkiye’nin beyan etmiş olduğu “2053 net sıfır emisyon binalar” hedefi kapsamında Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği değişikliği ile hazırlandı.

YÜZDE 5 YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞARTI(*1*)

Buna gore 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı minimum “B” olacak şekilde inşa edilecek. Ek olarak bu binaların, kullandığı enerjinin minimum yüzde 5’ini güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası şeklinde yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması mecburi olacak.

PENCERELERİN ISI YALITIM DEĞERLERİ İYİLEŞTİRİLECEK(*1*)

Bu yapıların halen “C” olan asgari enerji performansının “B”ye çıkarılması ile ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlıklarında da minimum 2 santimetre artış olması gerekecek. Bu kapsamda asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul’da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara’da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkacak. Ek olarak pencerelerin ısı yalıtım değerleri iyileştirilecek.

Bu sayede binaların, ısıl konfor şartları bozulmadan averaj yüzde 25 daha azca enerji tüketmeleri sağlanacak.

ŞARTLARA UYMAYANA RUHSAT VERİLMEYECEK(*1*)

Meydana getirilen düzenleme gereği, 1 Ocak 2023’ten itibaren projeleri buna gore hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek.

2025’TE ‘YÜZDE 10’ ZORUNLULUĞU GELECEK(*1*)

1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekare üstü tüm binalara yaygınlaştırılması ve kullanılan enerjinin minimum yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması zorunluluğu da getirildi.

ENERJİ FATURASINDA YILLIK 10 MİLYAR LİRA DÜŞÜŞ(*1*)

Yapıların 2023’ten sonrasında bu şartlara uygun inşa edilmesiyle Türkiye’nin enerji ithalatı faturasında senelik 10 milyar lira düşüş sağlanması, 2025’ten itibaren ise senelik düşüşün 15 milyar liraya erişmesi hedefleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.