Vergi ve SGK borçlarına yapılandırma geliyor

0


Hükümet, Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için harekete geçti. 31 Aralık 2022 geçmişine kadar olan vergi borcu ve SGK borçları yapılandırılacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için hazırlıklar başladı. 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan vergi ve SGK borçları yapılandırma kapsamına alınacak. Borçlar uzun vadelere bölünecek ve borçluların rahat ödemesine olanak tanınacak.

VERGİ, SGK, TRAFİK CEZASI, BELEDİYE BORCU, MATRAH ARTIRIMI…

Vergi, sigorta primi (SGK ve Bağ-Kur), yönetimsel para cezaları benzer biçimde borçlar yapılandırmaya dahil edilecek. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve yığın affı da tanınacak. Belediyelere olan emlak vergisi borçları, elektrik, su ve tahsil kredisi borçları da yapılandırma içine alınacak. Motorlu Taşıtlar Vergileri, nüfus cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, gümrük cezaları, askerlik cezalarının da yapılandırma kapsamına alınması umut ediliyor.

FAİZLER BÜYÜK ORANDA SİLİNECEK

Taksitli ödeme seçeneklerinin yanında ana para borçlarına işleyen faizlerin büyük kısmının silinmesi umut ediliyor. Daha ilkin de meydana getirilen yapılandırmalarda olduğu benzer biçimde 36 aya kadar vade yapılması beklentisi terfi etti. Belli periyotlarda yapılacak olan taksitlendirmeler borçluları zorlamadan ödeme olanağına kavuşturacak.

DÜŞÜK TUTARLI BORÇLAR KOMPLE SİLİNEBİLİR

Düşük tutarlı olan borçların ise topyekün silinmesi gündeme gelebilir.

KABİNEDE ELE ALINACAK

Yapılandırma paketi Pazartesi günü Kabine’de gündeme gelecek. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgileri açıklaması beklenecek.

YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ VERGİ DAİRELERİ VE GIB.GOV.TR ÜZERİNDEN OLACAK

Vergi yapılandırma işlemleri daha önceki yapılandırmalarda olduğu benzer biçimde vergi daireleri ve web üstünden gib.gov.tr vasıtasıyla yapılabilecek. Süre kaybı olmaması adına web üstünden başvuruların yapılması kolaylık sağlıyor.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.